برگزاری اردوی تربیتی طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی 96-97 حوزه های علمیه خواهران استان همدان

شناسه خبر : 50897

1396/08/24

تعداد بازدید : 611

 برگزاری اردوی تربیتی طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی 96-97 حوزه های علمیه خواهران استان همدان
«خانم مریم جان جان»، معاون فرهنگی تبلیغی حوزه علمیه خواهران همدان از برگزاری اردوی تربیتی طلیعه حضور برای 230 نفر از طلاب جدیدالورود سال تحصیلی 97- 96 این حوزه خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری_اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، خانم مریم جان جان اذعان داشت : به لطف الهی ودر سایه توجهات حضرت صاحب الامر (عج) در 14 و15 آبان ماه 96 اردوی تربیتی طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی 96-97 حوزه های علمیه خواهران استان همدان در اردوگاه نرجس خاتون قم در فضایی آکنده از عنایات حضرت فاطمه معصومه (س) وعطر حضور مهدی موعود (عج) در جوار مسجد مقدس جمکران برگزار شد . 

در این اردوی تربیتی طلاب پایه اول در طلیعه ای دیگر ، در آغاز راه با شکوه طلبگی ، در پیشگاه ذات مقدس "لایمکن الفرار من حکومتک " و روبه روی قرآن مجید ، حبل متین الهی پیمان بستند که : با اقتدا به شهدای کربلای حسینی و پیروی از شهدای هشت سال دفاع مقدس ایران سرافراز با سلاح علم وعمل برای فرج وگشایش وزمینه سازی حکومت قرآن محور و عدالت گستر مهدوی جهاد بنمایند . وبا مسلح شدن به دانش کاربردی وتقوای الهی ، انتظاری سازنده وپویا را در میدان نبرد فرهنگی به عرصه ظهور بنشانند .
وی افزود : در طلیعه حضور امسال نیز بزرگان وصاحب نظران حوزه های علمیه برای طلاب جدیدالورود به ایراد سخن پرداختند . و طلاب از محضر اساتید گرانقدر کسب فیض نمودند .
در این مراسم « آقای عبداللهی»، معاون اداری مالی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران با موضوع نظام تعلیم وتربیت حوزه های علمیه ، خاطر نشان ساخت : اگر مقام علم را بدانیم تا آخر عمر به پاسداشت مقام علم باید بایستیم . این ایام دلها با ابا عبدالله الحسین علیه السلام متصل شده ، اربعین وخیل عظیم مشتاقان ارتباط مستقیم با ظهور دارد . در روایات برای بهشت هشت باب نقل شده که باب الفیضیه همان حوزه است ، باب الولایه که جمکران است ، باب الکرامه که باب خانم فاطمه معصومه (س) می باشد . امام صادق (ع) می فرماید : قم حرمنا وحرم شیعتنا ، دلیل برگزاری طلیعه حضور در قم ، ارتباط با این خانم واستفاده از این برکات است . خانم فاطمه معصومه (س) همچون نگین در انگشتر حوزه است . با خانم در حرم خلوت کنید وبا او عهد ببندید که در عفت وحیا واخلاق و حجاب و... به او اقتدا کنید . چرا که خانم فاطمه معصومه می تواند یک مطلع وآغاز برای شما باشد .
وی در ادامه با اشاره به آیه« لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم »افزود : ما به دنبال انسان خدا گونه هستیم . اگر همین احسن تقویم را بشریت بفهمد کافی است . انسانی که بزرگ شد می شود کارگزار رسول خدا ، می شود طلبه ، حالت روحانیت البقاء که ذره ای از وجود لا یزال الهی در بشر است در او حالتی ایجاد می کند که شایسته سجده می شود . و خداوند می گوید سجده کن ، یعنی به روح من سجده کن . : « نفخت فیه من روحی » ، وقتی در انسان قوه ای غالب شود ثم رددناه اسفل سافلین می گردد . آن هم می کشد هرجا که خاطر خواه اوست . در حدیث است که مومن لجام دارد بدون لجام نیست . استراتژی خدا برای بنده مومن اولئک هم المفلحون است . خدا در وجود توست . حبل ورید توست . در اندیشه تو پشتوانه خدا گونه ای است . الایمان معرفه بالقلب ، اقرار باللسان ، عمل باالارکان ، باب تحجد رسول خدا که نماز شب می خواند پشت در فاطمه زهرا (س) بود . رسول خدا (ص) هر وقت می خواست نماز شب بخواند این خانواده را واسطه قرار می داد . در سجده های طولانیش می گفت : اغفر لعلی به حق علی ، خداوند متعال به رسول خدا (ص) می فرماید : من خودم وتورا به علی تایید می کنم .
معاون اداری مالی مرکز مدیریت با توصیه طلاب به داشتن برنامه ریزی تصریح کرد : یک طلبه خوب باید در تمامی جوانب رشد کند و خوب درس بخواند . و سه ویژگی دین دانی ، دین داری و دین بانی را داشته باشد . که دین دانی با آموزش صورت می گیرد ، دین داری با متدین بودن ، دین بانی با عامل دین بودن ، حامل دین بودن و حافظ دین بودن محقق می شود . طلبه پروانه است که باید دور شمع تعالی جامعه بچرخد .
در ادامه «حجت الاسلام والمسلمین اسکندری »معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران با موضوع تبیین فعالیتها وبرنامه های معاونت فرهنگی واهداف آن برای طلاب به ایراد سخن پرداخت وبا اشاره به رسالت اصلی طلاب اظهار داشت : شناخت دین خدا ، عمل به این دین ، معرفی آن به دیگران ، سه رسالت اصلی طلاب است . که نتیجه آن قرار دادن همگان در مسیر نور است . که به فرموده امام صادق (ع) هر کس برای خدا یاد بگیرد وبر ای خدا عمل کند و برای خدا به دیگران یاد دهد ، در ملکوت آسمانها به بزرگی یاد می شود . در این مسیر ورود پیدا کنید با برنامه ریزی با تفکر ، تقسیم اوقات به گونه ای باشد که در زوایای مختلف زندگی موفق شوید و. انجام وظایف به هنگام واستفاده از فرصت ها بسیار مهم است .
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با مهم دانستن برنامه ریزی در زندگی طلبگی ابراز کرد : یکی از رموز موفقیت هر طلبه وانسان مومن داشتن برنامه برای عبادت است . بعد از نماز فرصتی را به مناجات اختصاص دهید خصوصا بعد از نماز صبح ، فرصت خوبی است برای مناجات ، حال بکاء ، حال توسل حال انس با خدا روح شما را جلا می دهد وبرای کارهای علمی بزرگ شما را آماده می کند . انس با قرآن داشته باشید . پر تلاش و پر کوشش باشید ، با کتاب ، با مباحثه ، با مطالعه انس داشته باشید . برای دور کردن اوصاف زشت از خود تلاش کنید . دقت های علمی خود را افزایش دهید . ویژگی های معنوی واخلاقی را در خودتان تقویت کنید . با توکل ، تقوا وتوسل این مسیر را طی کنید . بصیرت داشته باشید تا به موقع به وظیفه تان عمل کنید . کسی که با تقوا باشد خداوند مشکلاتی را که در زندگی طلبگی برای او پیش می آید راه گشایش ایجاد می کند . « من یتق الله یجعل له مخرجا » ، زندگی خوب ومومنانه ، ازدواج به هنگام از دیگر توصیه های ایشان به طلاب جدید الورود بود .
در ادامه «حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور»، از اساتید حوزه علمیه با موضوع رسالتهای طلبگی سخن گفت و ابراز داشت : درک عمیق از دین ، فقه کامل از دین ، به حرکت در آوردن مومنین رسالت طلاب می باشد . ما آمده ایم در این شبکه قرار بگیریم و سخنی را که خداوند فرموده است عمل کنیم . مردم گروهی بروید به سمت پیغمبرخدا ودین را کامل فرابگیرید . آینه معارف پیغمبر بشوید ... قم فانذر . انذار وایجاد حرکت در مردم ، گسترش دین ، حفظ دین مردم ، داشتن قدرت حل مسئله از وظایف طلاب می باشد . از توفیقات الهی به مردم ایران وبه ما که ظرفیت تحمل حجم بیشتر دانشها را دارید وارد حوزه می شوید . نگاه بینا به پدیده ها ، قدرت تزکیه وباز شدن گره های ذهنی از دیگر وظایف طلاب است . طلبه باید با نماز شب انس بگیرد . نماز شب انسان را به خیلی جاها می رساند . خیلی از ظرفیت ها را در انسان ایجاد می کند . کسی که می خواهد وارد عرصه تحول در مردم بشود باید بتواند شجاع باشد و در قید وبند دیگران نباشد . همیشه خالقیت خداوند رادر نظر بگیرد . خدایا تنها تو ، اگر شما بتوانید بگویید تنها تو ، شجاع می شوید دائم خالقیت ومالکیت خدا را در نظر بگیرید . « وتبتل الیه تبتیلا » مالک همه تحولات عالم دست صاحب من است . « رب المشرق والمغرب » یعنی اعتماد کردن به خدا ، که این از ویژگی های ضروری ولازم برای یک طلبه است که با اعتماد بر خدا به پیش رود و مردم را به حرکت دعوت کند .
در ادامه این مراسم «آیت الله فاضل لنکرانی»، رئیس محترم مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) بود که در دیدار با طلاب جدید الورود حوزه های علمیه خواهران استان همدان که در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد ، با تاکید بر اینکه تبلیغ دین برای طلاب واجب کفایی است ، گفت : بانوان طلبه باید به تبلیغ دین نیز توجه ویژه ای داشته باشند .
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد : ما معتقدیم که بانوان طلبه می توانند به مراتب ومدارج علمی بسیار بالایی نظیر اجتهاد برسند چرا که از نظر قدرت علمی وفقهی بسیار قوی هستند .
آیت الله فاضل لنکرانی خاطرنشان ساخت : انتظار ما این است در سالهای آینده شاهد پرورش افرادی مانند بانو مجتهده امین اصفهانی که یک الگو برای تمام بانوان است در حوزه های علمیه خواهران باشیم .
این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه علمی که انسان را متقی نکند بی فایده ومهلک است ، گفت : مسیر علم به ما کمک می کند که تقوای ما بیشتر شود ، حقیقت علم اگر در انسان محقق شود ، انسان را مهذب وعابد می کند واین اولین اثر حقیقت ونورانیت علم است .
آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد : معتقدیم که امروزه یک زن مسلمان ومبلغ بیشتر از یک روحانی مرد می تواند از دین دفاع کند به ویژه در مسائل مربوط به زنان که تاثیر بانوان بسیار بیشتر از آقایان است . وی اظهار کرد : امروز دشمن برای اینکه حجاب را از زنان بگیرد با عناوین فریبنده وارد می شود ، ما سرمایه های عظیمی مانند آیات وروایات داریم وحرف های باطل دشمنان نباید برما تاثیر بگذارد .
آیت الله فاضل لنکرانی با تاکید بر اینکه تبلیغ دین برای طلاب واجب کفایی است ، گفت : با شرایطی که فراهم شده است ، تبلیغ ، تکلیف طلاب است وبانوان طلبه باید در کنار وظایف دیگر که در خانواده دارند به تبلیغ نیز توجه ویژه ای داشته باشند . وباید از علم واستعداد خود در راه تبلیغ معارف اسلامی استفاده نمایند.