به همت مدرسه علمیه خواهران خدیجه کبری س زنجان برگزار شد؛

نشست پژوهشی مباحث زن و خانواده با محوریت «زن و اقتصاد»

شناسه خبر : 50694

1396/08/22

تعداد بازدید : 170

نشست پژوهشی مباحث زن و خانواده با محوریت «زن و اقتصاد»
مدرسه خدیجه کبری(س) زنجان به منظور آشنا نمودن طلاب با اولویت های پژوهشی مباحث زنان، اقدام به برگزاری نشست پژوهشی با محوریت مسائل زنان و اقتصاد نمود.
به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، در این نشست «حجت السلام و المسلمین محمدی»، مدیر حوزه های علمیه خواهران استان زنجان در مقدمه ای به تبیین جایگاه زن در اندیشه اسلامی پرداخت و افزود: در نظام اسلامی زن جایگاهی بی بدیل دارد و در نگره اسلامی به عنوان زن ، مادر و همسر و نیمی از جامعه، عنصر پایه ای وکلیدی می باشد .
در ادامه نشست، سخنران جلسه «خانم مدملی»، عضو هیئت علمی دفتر مطالعات زن و خانواده به ایراد مباحث خود پرداخت و سخنان خود را با ارائه آماری از مصرف زدگی و تغییر ذائقه مصرفی ایرانی ها آغاز کرد.
وی اظهار داشت: بحث مصرف، یک بحث صرفا اقتصادی نیست؛ بلکه می تواند بسیاری از پیامدهای فرهنگی و سیاسی را در جوامع در پی داشته باشد. بحث مصرف عنصری است که می تواند با ایجاد فاصله طبقاتی و فشار به قشر کم درآمد، موجبات نارضایتی مردم از دولت ها و در نتیجه جنبش های سیاسی را ایجاد نماید.
این عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات و مطالعات زنان گفت: در بحث اقتصاد یک شاخه از اهداف غرب، تغییر فرهنگ جوامع هدف و از جمله ایران است که در نظر دارند با رواج فرهنگ مصرف زدگی، جامعه را از تولید باز داشته و بازارهای اقتصادی آنان را در قبضه خود بگیرند. البته بیشترین اهداف آنان در قالب تولید و ارائه اجناس و اقلام مربوط به زنان می باشد که این امر نیازمند هوشیاری این طیف عظیم از جامعه می باشد .
خانم مدملی در ادامه به دیگر تاثیرات فرهنگی مصرف گرایی اشاره و خاطر نشان کرد: بحث مصرف علاوه بر انحطاط اخلاقی و تجمل گرایی، در هویت سازی جوامع هم نقش دارد. اگر مصرف گرایی در جامعه رواج یابد به مرور موجب می گردد تا مردم جایگاه شخصیتی خود را با مصرف و میزان بالای مصرف تعریف کنند و این انحرافی از فرهنگ اقتصادی صحیح اسلام است که همه را به استفاده مناسب از نعمات الهی دعوت نموده است.