کارشناس مسائل دینی در جمع بانوان طلبه

معرفت کلید قبولی زیارت ابا‌عبد‌الله است

شناسه خبر : 49038

1396/07/19

تعداد بازدید : 382

معرفت کلید قبولی زیارت ابا‌عبد‌الله است
نشست معرفتی با موضوع« شیعه انقلابی و اهمیت معرفت به سید‌الشهداء(ع)»به منظور بصیرت‌افزایی با حضور جمعی از طلاب امروز در مدرسه علمیه خواهران فاطمیه(س) فسا برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری _اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، در این نشست« خانم فرخنده باقری» کارشناس مسائل دینی گفت: وقتی خوب حادثه کربلا را بررسی می‌کنیم می‌بینیم کسانی که این جنایت را در حق امام حسین(ع) مرتکب شدند، حضرت و اصل و نسب ایشان را به خوبی می‌شناختند. این یعنی هرکسی که به اهل بیت(علیهم‌السلام) نزدیک شده و با ایشان آشنا شده، لزوما پیرو اهل بیت نشده است.

وی تشریح کرد: یعنی می‌شود کسی در هیئت امام حسین(ع) رفت و آمد داشته باشد و سال‌ها در مجالس ابا‌عبد‌الله عزاداری کرده باشد اما سر بزنگاه و دوراهی، مسیری غیر از مسیر حضرت را انتخاب کند بلکه بالاتر از آن ممکن است راهی در مقابل امام را انتخاب کند. علت این امر هم عدم معرفت و شناخت کامل نسبت به امام زمانش است.

کارشناس مسائل دینی خاطر‌نشان کرد: معرفت آن‌قدر مهم است که امام صادق(ع) آن را برترین ویژگی شیعیان معرفی می‌نماید. معرفت آن‌قدر اهمیت دارد که در غالب روایات شرط قبولی زیارت معرفی شده است، حتی کلید قبولی زیارت ابا‌عبد‌الله(ع) نیز معرفت است.

خانم باقری تصریح کرد: معرفت به مقام امام، معرفت به وجوب اطاعت از امام، معرفت به شهید بودن امام و معرفت به غریب بودن امام 4 محور اصلی در شاخصه‌های معرفت امام است. مشکل کوفیان همین بود که امام حسین را می‌شناختند، اما شناخت آن‌ها محدود به اسم و نسب آن حضرت بود بدون هیچ بصیرت و آگاهی نسبت به مولایشان.

وی در پاسخ به این سؤال که چطور معرفتمان را افزایش دهیم گفت: یکی از کار‌هایی که می‌توانیم انجام دهیم شرکت در مجالس ذکر فضایل اهل بیت و بهره گرفتن از منبر و سخنرانی است. خوب است که قدر فرصت محرم و مجالس بابرکت حضرت را بدانیم و این فرصت کسب معرفت را از دست ندهیم که اگر غفلت کنیم ممکن است چیز‌های زیادی را از دست ‌بدهیم و خدای ناکرده لحظه امتحانات بزرگ، کم بودن شناخت و معرفت کار دستمان بدهد و از قافله شیعیان واقعی جا بمانیم.