در مدرسه علمیه خواهران شهید مطهری ره مطرح شد

تبیین فرآیند تحقیق و پژوهش

شناسه خبر : 48552

1396/07/13

تعداد بازدید : 498

تبیین فرآیند تحقیق و پژوهش
نشست پژوهشی با حضور «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق فاضل» دبیر جشنواره علامه‌حلی(ره) استان مازندران در جمع طلاب مدرسه علمیه خواهران شهید مطهری(ره) و مرکز تخصصی زینب کبری (س) برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، در این نشست «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق فاضل» دبیر جشنواره علامه‌حلی(ره) استان مازندران به بیان راهکارهای ایجاد فرصت برای پژوهش و نوشتن مقاله پرداخت.
وی بیان کرد: خداوند گاهی به برخی از بندگان وعده خاص می‌هد و روزی آن‌ها را تضمین می‌کند. روزی تنها روزی مادی را شامل نمی‌شود و رزق معنوی را نیز در بر می‌گیرد. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند:«أنّ الله تعالی قَد تَکَفَّلَ لطالبِ العِلمِ بِرزقِهِ خَاصّه» به درستی که خداوند متعال رزق و روزی اهل علم را به طور خاصّ متکفّل شده است»  همچنین خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: « وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ» بعنی خداوند کسانی را که یاری او کنند (و از آیینش دفاع نمایند) یاری می‌کند. 
وی در ادامه به بیان مسائل پژوهشی پرداخت و گفت:‌ پژوهش فرآیندی سه مرحله‌ای است که اولین مرحله آن انتخاب موضوع است. انتخاب موضوع مانند تصور زمین برای ساختن خانه است. مرحله دوم آن طرح تحقیق است که اجزاء زیادی دارد ولی 5رکن اساسی‌آن: بیان مسئله، ضرورت، سوال اصلی و فرعی، فهرست مطالب و منابع است. تحقیق مانند نقشه‌کشی برای ساختن یک خانه است. هرچه این مرحله با تفکر بیشتری همراه باشد کار بهتری می‌توانید ارائه دهید. مرحله سوم یک پژوهش نیز ساخت و ارائه مقاله می‌باشد.