در مرکز تخصصی حوزوی خواهران زینب کبری س تنکابن برگزار شد

نشست پژوهشی بررسی شیوه‌های پژوهش

شناسه خبر : 48507

1396/07/12

تعداد بازدید : 402

نشست پژوهشی بررسی شیوه‌های پژوهش
نشست پژوهشی در مرکز تخصصی حوزوی خواهران زینب کبری(س) تنکابن با حضور «حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل» برگزار گردید.
 
به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین فاضل دبیر جشنواره علامه حلی مازندران در این نشست با اشاره به اهمیت پژوهش برای طلاب، بیان داشت: طلبه‌ای که می‌خواهد در هر زمینه‌ای اعم از مدیریت، تبلیغ و تدریس موفق شود، نیاز به فراگیری مراحل پژوهش دارد.
وی با بیان این که اساس پژوهشگری تفکر است اظهار کرد: پژوهش فرآیند سه مرحله‌ای دارد؛ ابتدا باید یک عنوان مناسب انتخاب کنید. بعد از انتخاب موضوع مرحله طراحی تحقیق پیش می‌آید و درآن به بیان مسئله، ضرورت، پیشینه، اهداف، سوالات اصلی و فرعی و ... پرداخته می‌شود. مرحله بعد نیز اجراست که شامل فیش نویسی می‌شود. مرحله‌سوم ارائه تحقیق به صورت شفاهی در قالب‌های(منبر، همایش‌ها و کنفرانس‌ها) و یا به صورت کتبی در قالب(مقاله، پایان‌نامه و کتاب) است.
استاد حوزه تصریح کرد: با توجه به این که بسیاری از موضوعات به‌دلیل کلی‌بودن قابلیت پژوهش ندارند، برای انتخاب موضوع مناسب، باید آن را جزئی‌تر نموده و موضوع را به حیطه‌های مختلف علل، مصادیق و آثار تقسیم‌بندی کنید.
حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل در پایان خاطرنشان کرد: اگر هدف از کاری از‌جمله تحقیق و پژوهش، یاری دین خدا باشد، پروردگار متعال موانع را از پیش روی شما برمی‌دارد.