معاون فرهنگی حوزه‌های علمیه خواهران کشور :

مهارت‌های ارتباطی، پایه تبلیغات است / اشاعه سبک زندگی اهل‌بیت ع از راهکارهای مهم کاهش آسیب‌های اجتماعی است

شناسه خبر : 47423

1396/06/23

تعداد بازدید : 200

مهارت‌های ارتباطی، پایه تبلیغات است / اشاعه سبک زندگی اهل‌بیت ع از راهکارهای مهم کاهش آسیب‌های اجتماعی است
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین اسکندری با اشاره به ساماندهی 43 هزار مبلغ خواهر در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی در 5 استان، بیان داشت: آسیب‌های اجتماعی باید مورد توجه حوزه‌های علمیه قرار گیرد و در راستای پیشگیری و مقابله با آن فعالیت کنند. اشاعه سبک زندگی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) موجب کاهش آسیب‌هایی مانند طلاق می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین رضا اسکندری» صبح امروز در نخستین گردهمایی تجلیل از مبلغان حوزه‌ علمیه خواهران استان فارس اظهار کرد: تبلیغ از مباحث اساسی برای سعادت انسان‌ها و بشریت بوده و از ابتدای خلقت با فرستادن انبیاء وجود داشته است.
وی افزود: انبیاء تلاش کردند تا انسان‌ها را در مسیر نور و سعادت قرار دهند. پیامبر اکرم(ص) با کامل‌ترین برنامه تبلیغ قرآن این رسالت را به اتمام رساند. قرآن و اهل‌بیت(ع) دو سرمایه گران‌قدری است که باید به جهانیان معرفی گردد.
حجت‌الاسلام اسکندری با بیان اینکه این معرفی باید از فرد آغاز شده و به اجتماع برسد تصریح کرد: باید توانمندی علمی، توانمندی در بیان دین و شناختن روش‌های تبلیغ را به دست آورد. این نیازمند شناختن تمام اقشار جامعه مخاطب‌شناسی است.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه معرفی اهل‌بیت(ع) باید به خارج از مرزها برود خاطرنشان کرد: با اینکه ارتباط‌های جمعی آسیب‌هایی دارد اما باید به عنوان فرصت از آنها استفاده کرد و به زمینه تبلیغ به فراتر از مرزها رفت.
وی با بیان اینکه باید هر مبلغ سعی کند در یک موضوع تخصص لازم را به دست آورد و مردم را عالم‌تر از خود بداند تأکید کرد: باید در مباحث کلامی به تبحر رسید تا تمام اقشار از صحبت‌ها لذت ببرند و این نیازمند تلاش علمی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری با بیان اینکه سخنران باید در تمام تریبون‌ها تبحر صحبت کردن داشته باشد عنوان کرد: سبک زندگی و تحکم خانواده از موضوعاتی است که باد تمام سخنرانان اطلاعات کافی را داشته باشند، بنابراین باید سخنران از لحاظ محتوا غنی باشد.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به اهمیت تبلیغ بین قشر‌ها پرآسیب مانند زنان بزهکار بیان کرد: تعداد قابل تو‌جه‌ای از زن معتاد، بزهکار و زندانی در اجتماع وجود دارد که با توجه به نقش پراهمیت زنان در جامعه و خانواده باید این قشر را هدایت کند و تمام طبیعت آنها را درمان کنند.
وی اظهار کرد: مبلغ باید عامل به دستورات دین باشد، چرا که اگر به دستورات عمل نکنیم نه تنها مؤثر نیستیم بلکه آسیب‌رسان و ضربه زننده هستیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری با بیان اینکه مبلغ باید نیتش رضای خداوند باشد، گفت: مبلغ نباید حتی نیت پول گرفتن نداشته باشد و باید خلوص نیت و نزدیکی و رضایت پروردگار تبلیغ کند.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با تأکید بر محتوای تبلیغ، رعایت اصول سخنرانی و مخاطب‌شناسی تصریح کرد: باید تیپ شخصیتی مخاطب را شناخت و با تواضع به مردم و جوانان محبت کرد. تواضع، تکریم مردم و محبت از مهم‌ترین عامل‌های ارتباطی است.
وی با بیان اینکه مهارت‌های ارتباطی، پایه تبلیغات است، عنوان کرد: فرستنده پیام اگر از دید گیرنده پیام مقبولیت نداشته باشد، پیام بی‌تأثیر است. آنچه انسان را در تبلیغ دین معروف می‌کند، مهارت‌های ارتباطی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری با تأکید بر دو موضوع خانواده و سبک زندگی گفت: اگر جامعه بخواهد اصلاح شود و جوانان در مسیر دین قرار گیرند، باید در خانواده تربیت انجام شود تا آسیب‌های موجود در جامعه بر افراد تأثیر نگذارد. ریشه تحکیم خانواده مادر است، اگر زنان جامعه با نحوه صحیح تربیت و زندگی آشنا شوند جامعه تصحیح می‌شود.
وی با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی باید مورد توجه حوزه‌های علمیه قرار گیرد و در راستای پیشگیری و مقابله با آن فعالیت کنند. 43 هزار مبلغ خواهر در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی در 5 استان ساماندهی شده است.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران بیان کرد: جلسه زنان و خانگی را مورد توجه قرار دهید و فراموش نکنید که تربیت امری مستمر است و موضوعی نیست که در مدت زمان کوتاه نتیجه دهد. البته نباید از تبلیغات عمومی پرهیز کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری با بیان اینکه کیفیت، تربیت و مردمی‌بودن تبلیغ از عناصر تبلیغ صحیح است گفت: انس با قرآن و همگان شدن قرآن با مردم از نکات مهم دیگر است. 55هزار جلسه قرآنی مبلغان موزه‌های علمیه خواهران در ماه رمضان ایجاد کردند و این روند باید ادامه یابد.
وی با بیان اینکه 5هزار خادم رضوی در کشور در حال فعالیت هستند عنوان کرد: 15هزار اعزام در زمینه تبلیغ فرهنگ رضوی و سبک زندگی اسلامی به مناطق مختلف داشتیم و در ماه محرم 30هزار اعزام برنامه‌ریزی شده تا سبک زندگی حضرت زهرا(س) و امام حسین(ع) تبلیغ شود.
معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران خاطرنشان کرد: اشاعه سبک زندگی اهل‌بیت(ع) سبب کاهش آسیب‌هایی مانند طلاق می‌شود. بیشتر طلاق‌ها در سال‌های اولیه زندگی است که به دلیل عدم آگاهی اتفاق می‌افتد.
حجت‌الاسلام اسکندری با تأکید بر محور قرار دادن روزمرگی مردم در تبلیغات بیان کرد: تجمل‌گرایی از معضلات دیگری است که باید بر آن توجه کرد. مبلغ باید مانند طبیعت درد جامعه را بفهمد و درصدد رفع درد جامعه فعالیت کند.