مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد تصریح کرد:

نقش مهم حوزه علمیه خواهران در برابر تهاجم های فرهنگی

شناسه خبر : 47378

1396/06/23

تعداد بازدید : 157

نقش مهم حوزه علمیه خواهران در برابر تهاجم های فرهنگی
آیین افتتاح مجمع خیرین حوزه های علمیه خواهران استان یزد با حضور «حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی»،‌مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد، معاون محترم اداری مالی حوزه علمیه خواهران کشور، مدیرعامل جامعه خیّرین مرکز مدیریت قم و جمعی از ائمه جمعه استان و خیّران برگزار شد.

 

 به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی اظهار داشت: ماه ذی الحجه و ایّام آتی آن یادآور وقایع بزرگ تاریخ در مورد عظمت اسلام و اهل بیت (ع) با نزول آیات « مباهله» و « اکمال دین»  می باشد و اهمیت انفاق و کمک به نیازمندان با نزول آیات «هل اتی» و «ولایت» است که تشکیل مجمع خیرین یزد از برکت این ایام است.

وی ادامه داد: در حالی که در یک دهه قبل در سطح استان بانوان تحصیل کرده بالاتر از سطح کارشناسی برای مدیریت مدارس علمیه خواهران نداشتیم ولی در حال حاضر 17 مدرسه مقطع کارشناسی (سطح دو حوزه) در تمام شهرستان ها و سه مدرسه علمیه در شهرستان های یزد، میبد و اردکان تأسیس شده است و دو مدرسه مقطع دکترا(سطح چهار حوزه) در شهرستان های میبد و یزد به همت کمک خیّران استان، ائمه جمعه و مؤسّسان مدارس فعالیت دارند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد تصریح کرد: سال گذشته در پذیرش سطح دو (مقطع کارشناسی) از نظر رشد جمعیت متقاضی  در کشور مقام اول به یزد اختصاص یافت و در سال جاری قریب به هزار و ششصد خانواده یزدی در تمام شهرستان های استان در طول ایام ثبت نام مدارس علمیه خواهران متقاضی تحصیلات حوزوی از مقطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد و دکترا هستند که به دلیل تکمیل ظرفیت مدارس بر اساس امکانات موجود قریب به 800 نفر برای سال تحصیلی جدید پذیرش خواهند شد.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی ادامه داد: از مجموع متقاضیان ثبت نام امسال، قریب هزار و سیصد نفر متقاضی سطح کارشناسی، 292نفر متقاضی کارشناسی ارشد و 23 نفر متقاضی تحصیلات مقطع دکترا هستند و تعداد زیادی نیز به صورت غیر حضوری از استان زیر نظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران کشور ثبت نام کرده اند.

وی تعداد بانوان طلبه در حال تحصیل در مدارس علمیه خواهران استان یزد را دو هزار و 600 نفر به صورت حضوری اعلام کرد و گفت: با انتقال طلاب غیر حضوری کل کشور با مرکزیت قم، هزار نفر بانوی طلبه هم به صورت غیر حضوری در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند.

این مقام مسئول در مدارس علمیه خواهران استان یزد، از کمک خیّران استان و مردم به عنوان یکی از عوامل مهم در توسعه کمی و کیفی مدارس علمیه خواهران استان یزد نام برد و تصریح کرد: در سال گذشته بیش از یک و نیم میلیارد تومان از سوی خیّران یزدی برای توسعه مدارس علمیه خواهران استان یزد در بخش های مختلف اهدا شده است.

حجت الاسلام والمسلمین کارگر شورکی، از فهرست بندی تعداد 965 مقاله بانوان طلبه یزدی و راهیابی 28 بانوی طلبه یزدی به جشنواره های علمی در سال تحصیلی 95-96 خبر داد و افزود: در بخش پژوهش هم علاوه بر تشکیل هسته ها، انجمن ها و مراکز پژوهشی خواهران در مدارس، تنها در جشنواره علامه حلّی تعداد 865 اثر از بانوان طلبه و 170 اثر از برادران طلبه استان دریافت شده است که رشد 130 درصدی را نسبت به آثار پژوهشی بانوان شرکت کننده در این جشنواره را در سال تحصیلی قبل از آن نشان می دهد.

وی با ابراز گلایه از مظلوم واقع شدن اخبار خدمات بانوان حوزوی از نظر امکانات تحصیل در استان تا خدمات پس از فراغت از تحصیل در جامعه استان، بیان کرد: بر اساس آخرین آمارهای ما قریب به  1284 نفر بانوی فارغ التحصیل حوزوی در سطح استان یزد از دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حضور دارند که برخی از آنان در بخش های فرهنگی و اجتماعی از جمله کمیته امداد، صدا و سیما، اموزش و پرورش و ...فعالیت دارند.

مدیر مدارس علمیه خواهران استان یزد با اشاره به فضای سالم تحصیل در محیط اسلامی و قرآنی مدارس علمیه خواهران با اساتید، مدیران و کادر قریب به صد در صدی بانوان بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی، مدارس علمیه خواهران را پدیده مبارکی در انقلاب اسلامی خواندند که از برکات آن می توان به مقابله با تهاجم فرهنگی اشاره کرد.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی به توطئه های دشمنان اسلام در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن را یادآور شد و اظهار کرد: دشمنان انقلاب اسلامی در طول 38 سال گذشته ما را رها نکرده اند و هر روز با توطئه جدیدی وارد می شوند و اکنون جنگ نرم چه بسا از کشف حجاب رضاخانی مخرّب تر است زیرا در کشف حجاب از زنان، همه اعضای خانواده و حتی زنان در برابر آن مبارزه می کردند و سال ها یک زن برای مصون ماندن از هجوم سربازان رضا خان  از خانه بیرون نمی آمد ولی اکنون کم کم این حجاب کمرنگ می شود و اعضای خانواده در برابر آن سست شده اند.

وی یکی از اهداف تأسیس مدارس علمیه خواهران و تحصیل بانوان حوزوی را قیام در برابر تهاجم فرهنگی و توطئه دشمنان به ویژه در موضوع خانواده و کاهش آسیب های اجتماعی عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، اولین نشست مجمع خیّران مدارس علمیه خواهران استان یزد با حضور «حجت الاسلام و المسلمین اقای فاضلی» مدیر عامل جامعه خیّران حوزه های علمیه خواهران کشور،  «جناب آقای عبداللهی» معاون اداری مالی و امور مجلس حوزه های علمیه خواهران کشور، ائمه جمعه بافق و مهریز و جمعی از خیّران در سالن امام خمینی(ره) مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد برگزار شد.