طی مراسمی در ارومیه؛

چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه بانوان آغاز شد

شناسه خبر : 47143

1396/06/19

تعداد بازدید : 439

چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه بانوان آغاز شد
چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه بانوان، در حسینیه ثارالله(ع) ارومیه آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در بخش بانوان، همراه با آیین افتتاحیه از عصر امروز، ۱۹ شهریورماه با حضور مسئولان و مدیران قرآنی کشور و استان و جمع کثیری از جامعه قرآنی در حسینیه ثارالله(ع) ارومیه آغاز شد.
در ابتدای این مراسم سرود جمهوری اسلامی ایران پخش شد و در ادامه حامد علیزاده از مشهد مقدس و دارنده رتبه نخست مسابقات مالزی به تلاوت آیاتی از قرآن پرداخت.
اجرای این مراسم با سیدوحید مرتضوی، کارشناس مجری شبکه قران و معارف سیما بود و در ادامه نمایش تئاتر با موضوع حضرت مریم وتولد حضرت مسیح(ع) اجرا شد. 
سپس خانم شهلا تاج‌فر، مشاور استاندار و مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری ارومیه به سخنرانی پرداخت و ضمن خیر مقدم به حاضران در سالن، عنوان کرد: پیش از انقلاب اسلامی فعالیت‌های قرآنی به این گونه نبوده است و حافظان و قاریان و مؤلفان حوزه قرآن کریم در بحث‌ها و برنامه‌ریزی‌ها ورود اندکی داشتند.
وی ادامه داد: الحمدلله در این دوره از مسابقات کشوری میزبان بالای هزار نفر از نخبگان قرآنی دو بخش بانوان و آقایان در سطح استان هستیم و شما بزرگواران امروز میهمان آذربایجان غربی هستید، استانی که پرورش‌دهنده نخبگان قرآنی چون زینب محمدنژاد، حافظ کل قرآن کریم، رتبه نخست بانوان در مسابقات بین‌المللی و حامد ولیزاده‌ها، قاری بین‌المللی کشورمان هست.
وی تصریح کرد: خدا را شاکرم که فرصتی در اختیار استان ما قرار داد که میزبان اصلی این دوره از مسابقات باشیم. 
مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری ارومیه بیان کرد: امیدواریم برپایی محافل قرآنی باعث بازگشایی گرفتاری مردم استان شود و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند «اگر زن با قرآن مأنوس شود بسیاری از مشکلات جامعه ما حل می‌شود». چون بانوان آشنای با قرآن و مأنوس با قرآن و متفاهم با مفاهیم قرآنی می‌توانند در تربیت فرزندان تأثیر داشته باشند.
وی ادامه داد: امیدواریم انس با قرآن در خانواده‌ها موجب تقویت باورهای دینی در بین کودکان و نوجوانان شود و بیش از پیش شاهد رشد و سلامت خانواده‌ها و جامعه باشیم.
مشاوره استاندار در پایان از حمایت‌های حجت‌الاسلام قریشی، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه استان تقدیر ویژه کرد و از همکاری و مشارکت دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی استان که در آماده‌سازی این دوره از مسابقات نهایت همکاری را داشته‌اند، قدردانی کرد.
سپس گروه تواشیح منتخب و برگزیده گروه‌های همخوانی استان با عنوان «تسنیم» به همخوانی و اجرای برنامه پرداخت.
لازم بذکر است، رقابت متسابقان در رشته حفظ و معارف احادیث، مدیحه‌سرایی و همخوانی، دوشنبه، ۲۰ شهریورماه برگزار می‌شود.
سخنران دیگر آیین افتتاحیه این دوره از مسابقات، حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدي، قائم مقام رئيس و دبیر شوراي توسعه فرهنگ قرآني بود. 
وی در خصوص دیدگاه قرآن و اهل‌بیت(ع) در خصوص مسابقات و ایجاد انگیزه و حس رقابت، عنوان کرد: «تسابق» و «استباق» ریشه در در سیره نبوی ریشه دارد و پیامبر گرامی اسلام(ص) بنیانگذار مسابقات قرآنی است.
محمدی اضافه کرد: بنابر آموزه‌های قرآن «فَاسْتَبِقُوا الْخَيْراتِ»، یقینا خیری بهتر از رقابت در حوزه قرآن نیست، چون بنا بر فرموده رسول مکرم اسلام(ص) «خَیرُکُم مَن تَعَلَّمَ القُرآنَ وَ عَلَّمَه» بنابراین نظام تشویق و ترغیب شناخته شده در این زمینه در سیره نبوی است که در قالب مسابقات ما شکل گرفته است.
وی تصریح کرد: ممکن است بگویید آیا شکل مسابقات امروز با سیره نبوی فرق دارد؟ بله، در مسابقات نبوی داور خداست و مضمونش جدیت و خشیت قرآن آموز است و جایزه آن رسیدن به مائده الهی است که به مقدار ایمان و اجتهاد قرآن آموز جایزه ویژه دریافت می‌شود.
دبیر شوراي توسعه فرهنگ قرآني عنوان کرد: آنچه که امروزه مهم است این است که شرکت‌کنندگان در مسابقات قرآن به دلیل برد و باخت‌ در آن حضور پیدا نکند که اینها ظاهری است.
وی تأکید کرد: هر فردی که افتخار حضور در مسابقه قرآنی را داشته باشد، حتما موفق و پیروز است و خداوند برای او درجه‌ای قائل شده است که توفیق حضور در مسابقات را پیدا کرده است.