مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان:

بی‌همتی؛ بزرگ‌ترین مانع در راه فعالیت‌های قرآنی

شناسه خبر : 44555

1396/03/28

تعداد بازدید : 245

بی‌همتی؛ بزرگ‌ترین مانع در راه فعالیت‌های قرآنی
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان گفت: بی‌همتی خود مردم بزرگ‌ترین مانع در سر راه فعالیت‌های قرآنی است؛ چرا که قرآن کمبود ندارد و فضای امروز در کشور هم فضای بسیار خوبی برای ترویج قرآن است.
به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام سید‌مهدی ابطحی، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: نمایشگاه‌های قرآن که معمولاً در سطح استان‌ها برگزار می‌شود برای آگاهی و  روشنی‌بخشی به جامعه بسیار مفید است، زیرا که بسیاری از افراد از بسیاری از مسائل آگاه نبوده، اما نمایشگاه قرآن به آگاهی آنان کمک می‌کند و گاهی بعضی از کتاب‌های ارزشمند را در این فضا تهیه می‌کنند و مناظره‌ها و غرفه‌های بسیار زیبا را می‌بینند.
وی بیان کرد: مطالبی که در غرفه‌ها ارائه و مشورت‌هایی که داده می‌شود، به افراد این امکان را می‌بخشد که  نسبت به قرآن اطلاعات خوبی کسب کنند. همچنین سی دی‌های بسیار ارزشمندی در باب تفسیر، مفاهیم و تجوید و ترتیب و دیگر ابعاد قرآنی در این غرفه‌ها ارائه می‌شود که با استفاده از آن افراد نسبت به فرهنگ قرآنی آشنایی بهتری پیدا می‌کنند.
ابطحی بیان کرد: بسیاری از افراد درباره مضامین و مفاهیم قرآنی چندان مطلع نیستند که به کمک این نمایشگاه‌ها به طور مثال می‌توانند در رابطه با خلقت انسان، مسئله ازدواج، اخلاق و مسائل دیگر کار کنند که این نقطه شروعی برای آگاهی و قانع شدن آن‌ها است و این می‌تواند در رشد دینی و فرهنگ دینی مردم کشور موثر باشد.
وی با اشاره به مهم‌ترین مشکلات و موانع در سر راه فعالیت‌های قرآنی تصریح کرد: بی‌همتی خود مردم بزرگ‌ترین مانع است، قرآن کمبود ندارد و فضای امروز در کشور هم فضای بسیار خوبی است و بعد از دوران پیغمبر(ص) و امیر‌المومنین(ع) دوره‌ای نبوده که به این شکل برای ترویج قرآن، فرهنگ قرآنی، احکام الهی و تبیین مسائل دینی چنین فضایی باز باشد، پس چنانچه اگر در این زمینه کار نشود ما تنبل و مقصر هستیم‌، چرا که اکنون فضای بسیار گسترده برای نشر قرآن و احکام قرآن وجود دارد.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران گفت: مقام معظم رهبری تشویق بسیار و تاکید فرمودند همانطور که شما برای اهل بیت(ع) و مراسم عزاداری و تعذیه آن‌ها جلسه می‌گیرید، یا برای تولد‌های آن‌ها جشن می‌گیرید، چرا برای قرآن که عدل اهل بیت(ع) است برنامه‌ نمی‌گذارید؛ بنابراین باید جلسات برای تفسیر قرآن، آموزش قرآن و برای پیاده کردن اخلاق و سیاست قرآنی، فرهنگ دینی، سبک زندگی دینی و قرآنی جلساتی شکل گیرد.
وی افزود: قبل از انقلاب در مدارس و دانشگا‌ه‌ها و بازار برنامه‌های قرآنی نبود و اکنون بسیار عالی شده و در کشور ما فضای لازم برای ترویج قرآن است و باید همت و تلاش کنیم و همچنین باید در رابطه با کسانی که بیشتر و بهتر در جهت نشر قرآن کار می‌کنند مسابقاتی برگزار شود.
وی با توجه به الزامات و فراهم شدن زمینه برای اینکه بتوانیم فرهنگ قرآن را در جامعه ترویج کنیم، بیان کرد: در ابتدا باید الویت بندی صورت گیرد و سپس باید رتبه بندی بکنیم، به‌طور مثال فرهنگ قرآن در مقاطع مختلف تحصیلی یا در بازار و جامعه و بین خانم‌ها و آقایان و جوانان تقسیم بندی و طبقه بندی و برای هرکدام از آن‌ها برنامه‌ریزی انجام شود.
ابطحی با اشاره به نگاه دولت یازدهم به عرصه فعالیت‌های قرآنی در مقایسه با دولت‌های قبل تصریح کرد: معمولا دولت‌های ما بیشتر به مسائل اقتصادی و مادی و مشکلات نظامی توجه می‌کنند و البته اینکار فقط کار دولت نیست. مراکز علمی مانند حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و ارشاد و امثال این‌ها هم باید انجام دهند. اگر دولت مروج و مبلغ دین و مروج اهل بیت و قرآن نباشد، حکومت طاغوتی است و دولت باید تمام رفتار و حرکاتش بر اساس قرآن باشد.
وی در ادامه عنوان کرد: نه در دولت فعلی و نه در دولت‌های پیشین به طور کامل به عرصه فعالیت‌های قرآنی توجه نشده است و یکی از گلایه‌هایی که مقام معظم رهبری نسبت به برخی از دولت‌ها داشتند این است که آن‌ها مشغول به کار‌های اجرایی شده‌اند و متاسفانه مقداری از فرهنگ قرآنی فاصله گرفته‌اند.
وی گفت: طبق آیه «انْ مَكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّكاةَ وَ ...» باید توجه داشت که دولت باید مروج مکتب قرآن و اهل‌بیت(ع) باشد و در مقابل فرهنگ جامعه بی‌تفاوت نباشد و به این توجه داشته باشد چیز‌هایی که از خارج به فرهنگ کشور ما ضربه می‌زند نظیر ۲۰۳۰ را در برنامه‌های کشور دخیل نکنند.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان در ادامه اظهار کرد: ما فرهنگ غنی قرآنی و اهل بیت (ع) داریم و نیازی نداریم که بیگانگان برای ما فرهنگ بنویسند و این انتقاد ما به نسبت به مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت فعلی است. کشور ما دانشمندان، علما، بزرگان و مفسران زیادی دارد که در زمینه‌های مختلف فرهنگ قرآنی تبحر دارند و باید از آن‌ها در جهت نشر قرآن استفاده کرد، زیرا در غیر این صورت در قیامت مورد سوال قرار می‌گیریم و شرمنده رسول خدا و اهل‌بیت (ع) خواهیم بود.