استاد حوزه تبیین کرد:

آفت ها و نباید های طلبگی/ طلبه ای اثرگذار است که عامل به علم باشد

شناسه خبر : 38543

1395/11/26

تعداد بازدید : 391

آفت ها و نباید های طلبگی/ طلبه ای اثرگذار است که عامل به علم باشد
خطیب و مبلغ حوزوی گفت: زمانی گفتار و کلام یک طلبه می تواند در جامعه اثر بخش باشد که با عملش یکی باشد یعنی خود عامل به علم باشد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین مومنی در همایش دو روزه طلیعه حضور ویژه طلاب جدیدالورود حوزه  علمیه خواهران استان تهران، در مجتمع یاوران مهدی(عج)قم  اظهارداشت: طلاب باید مردم را از توجه به غیر خدا منصرف ساخته و این فرهنگ را در جامعه نهادینه سازند که تمام امور دنیا به دست خداوند متعال انجام می گیرد و جامعه را به سوی توجه خالصانه به او سوق دهند.

وی افزود: طلاب علوم دینی باید برای مردم فرهنگ تواضع را ایجاد کنند و به آن‌ها بیاموزند که باید در حد اعتدال این مهم را انجام دهند، چراکه تواضع بیش از اندازه و رعایت نکردن آن در مبانی اسلام مورد مذمت قرار گرفته است همانطور که صفا،  صمیمیت و دوری از کینه‌توزی، پرهیز از هوای نفس سفارش شده است.

استاد حوزه تشخیص مسائل گوناگون، شناخت خصوصیات انسان‌های اطراف را از خصوصیات بارز طلاب توصیف کرد و اظهارداشت: طلاب باید در برابر تمسخر دیگران مقاوم و استوار باشند و به وسوسه‌های دیگران هیچ گونه توجهی نداشته و همواره خود را در محضر امام زمان(عج) ببینند و برای ثابت قدم ماندن در مسیر طلبگی انس با قرآن و عترت پیامبر اکرم(ص) را سرلوحه کار خود قرار دهند.

حجت الاسلام و المسلمین مومنی افزود: طلبه برای انس با قرآن باید آن را خوب بخواند، معانیش را درک کرده و بدان عمل کند چراکه بر اساس روایات معصومین(ع) این اعمال سبب تسکین همه دردها به‌وسیله قرآن می‌شود؛ همچنین برای انس‌گیری با اهل‌بیت(ع) نیز باید ابتدا نسبت به ایشان معرفت و معرفت کسب کند و در انتها با پذیرش ولایت آن‌ها نسبت به عمل درباره تمامی اوامر و نواهی ایشان مبادرت ورزد.

وی بیان داشت: خواهران طلبه نباید در امر ازدواج سخت‌گیری کنند و این مهم را بدانند که اگر ازدواج طبق برنامه‌ریزی شکل بگیرد نه تنها سبب بازماندگی تحصیلی نخواهد شد، بلکه اسباب پیشرفت آنان می شود.

استاد حوزه در بخش دیگری از سخنانش از عصبیت، بخل، طمع، ریا، بی حیایی، حب به مدح، دلبستگی به پست و مقام دنیوی، وارد شدن در مسائلی که تخصص ندارد، پیچیده سخن گفتن و نوشتن همچنین سستی در عمل را از آفت های طلبگی عنوان کرد.