در موسسه آموزش عالی مجتهده امین ره اصفهان برگزار شد

نشست نقد عرفان حلقه

شناسه خبر : 37167

1395/10/22

تعداد بازدید : 148

نشست نقد عرفان حلقه
نشست نقد عرفان حلقه، با حضور «حجت الاسلام والمسلمین وزنه» و طلاب گروه کلام و مطالعات زنان در سالن اجتماعات موسسه آموزش عالی مجتهده امین (ره) اصفهان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام والمسلمین وزنه با اشاره به عرفان حلقه و جایگاه آن اظهار داشت: از بدو شکل‌گیری عرفان حلقه که نام دیگرش عرفان کیهانی است کمتر از یک دهه می گذرد. این جریان در پنج سال گذشته به صورتی جدی در کشور شروع به فعالیت و برگزاری دوره و کلاس‌هایی نموده است.

وی افزود: بنیان گذار این فرقه فردی است به نام محمد علی طاهری است که نویسنده کتاب های اصلی این گروه نظیر: انسان از منظر دیگر، بینش انسان، عرفان کیهانی، انسان ومعرفت و موجودات غیر ارگانیک می‌باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین وزنه اظهار داشت: کسانی که متون عرفان حلقه را مطالعه می‌کنند، معمولا ذهنیت‌های قبلی خود را به مفاهیم به کار رفته در عرفان حلقه تحمیل می‌کنند.

وی تصریح نمود: که هر چند در عرفان حلقه تلاش می‌شود که با تاویل‌های نابجای آیات قرآن، تاییدات قرآنی برای خود دست و پا کنند؛ رهبر این گروه هیچ اصراری بر این که تعلیمات وی، همان عرفان اسلامی است ندارد. وی نه تنها خاستگاه بلکه ماهیت عرفان خود را جغرافیایی می‌داند نه دینی و ماموریت خود را زنده کردن عرفان ایران می‌داند نه عرفان اسلامی.

حجت‌الاسلام والمسلمین وزنه خاطرنشان ساخت: در عرفان حلقه ادعا می‌شود که علت امراض جسمی و روانی، نیروهای نامرئی به نام موجودات غیر ارگانیک است که در کالبد انسان ها نفوذ کرده‌اند؛ به همین دلیل به دیگران قول بیرون آوردن این موجودات داده می‌شود و با شعار «برون ریزی» به عملیات درمان می‌پردازند.

وی گفت: در عرفان حلقه ادعا می‌شود که ما انسان را به عظمت هستی می‌بینیم و به سان هستی او را تفسیر می‌کنیم؛ اما هنگامی که تعریف خود از انسان را بیان می‌کنند او را در کالبدهای مختلف و شعور ذره خلاصه می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین وزنه افزود:خداشناسی آنان به‌گونه‌ای است که از طرفی خدا در اعتقاداتشان حذف و انکار نمی‌شود و ادعا می شود که عرفان حلقه عرفان خدا محور است؛ از طرف دیگر به وجودش نیازی نیست و مربی و درمانگر و اتصال‌گیرنده هیچ‌کدام با خدا کاری نداشته و می‌توانند به او بی‌توجه باشند.

وی بیان کرد: در عرفان حلقه، شیطان یکی از موحدین معرفی می‌شود و تمرد شیطان از دستور خداوند را نشانه ایمان او می‌شمارند. در حالی که قرآن نه فقط عصیان شیطان را گوشزد می‌کند  بلکه صریحا به کفر شیطان اشاره دارد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین وزنه گفت: در این عرفان، شیطان یک فرشته و ملک معرفی می شود. این نگاه، نگاه یهودی ـ مسیحی به شیطان است نه قرآنی؛ چراکه قرآن کریم تصریح می‌کند شیطان از جنیان و جنس او از آتش بود، نه فرشته. شیطان فقط در صف فرشتگان بود نه از جنس آن‌ها.

وی اظهار داشت: بزرگنمایی که رهبر عرفان حلقه از قدرت‌های شیطانی به نمایش می‌گذارد، با آموزه‌های قرآنی هماهنگی ندارد، بلکه در آثار سینمایی هالیوود این قدرت‌نمایی با زبان هنر به تصویر کشیده شده است. قرآن شیطان را ضعیف می‌شمارد و کار او را فقط دعوت و تزیین بیان میکند و تاکید دارد که او هیچ تسلطی بر افراد با ایمان ندارد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین وزنه افزود: در نگاه قرآن، نظام عالم دو قطبی نیست، بلکه نظام هستی همیشه تک قطبی بوده و تا ابد هم تک قطبی خواهد ماند و قرآن نظام هستی را «توحید محور» می داند

وی با بیان اینکه  در نگاه توحیدی، تمامی عوالم با نگاه توحیدی، تک قطبی اند تصریح نمود: شیطان بر خلاف گمان رهبر عرفان حلقه، جزئی از وجود انسان نیست؛ همان طور که ملائکه بخشی از وجود انسان نیستند و کار شیطان جهت دادن به گرایش های غریزی و کار ملائکه تقویت گرایش‌های متعالی است.