در مدرسه علمیه خواهران نورالزهرا س عنوان شد

زن محور آرامش و کانون محبت خانواده می‌باشد

شناسه خبر : 37138

1395/10/21

تعداد بازدید : 337

کرسی آزاد اندیشی با موضوع حضور زنان در جامعه در مدرسه علمیه خواهران نورالزهرا (س) برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، استاد ارائه دهنده خانم رقیه بابایی گفت:حضور زن در اجتماع از منظر دین اسلام کاملاً پذیرفته می باشد. موید این ادعا را می توان آیات قرآن کریم مثل آیه:«يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِذَا جَاءكَ الْمُؤْمِنَاتُ يُبَايِعْنَكَ....» و روایات معصومین(علیهم‌السلام) پیرامون حضور زن در عرصه اجتماع در ابعاد مختلف: سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ... در طول تاریخ اعم از زمان رسول اکرم(ص) تا به امروز نام برد.

از نمونه‌های بارز حضور زن در عرصه‌های مختلف اجتماعی می‌توان به مواردی همچون: حضور حضرت زهرا (س) در عرصه ی سیاسی در مسئله حفظ ولایت امیر المومنین (ع)، حضور حضرت زینب (س) و زنان دیگر در واقعه عاشورا، نقش مهم و موثر زنان ایرانی در جنگ تحمیلی و عدم منع رسول اکرم(ص) از اشتغال زنان به مشاغلی مانند: خرمافروشی، بافندگی و صنایع دستی  در زمان ایشان، نام برد.

«خانم نبی زاده» استاد منتقد اظهار داشت:زن محور آرامش و کانون محبت خانواده می‌باشد. آرامش جسمی و روحی او در واقع آرامش خانواده را به دنبال دارد. با این توصیف می‌توان گفت: حضور زن در جامعه با توجه به آیات، روایات، اجماع و دلایل عقلی صراحتاَ و یا به طور ضمنی مورد نقد می‌باشد.

حضور زن در عرصه اجتماع آسیب های فردی و اجتماعی بسیاری را از جمله آسیب های جسمی و روحی، خستگی مضاعف، ایجاد روحیه برابری، فرد گرایی و استقلال طلبی، تغییرالگوی جنسیتی، کوتاهی در ایفای نقش همسری و بالا رفتن سن ازدواج خطر ارتباط نامشروع در پی دارد.

«خانم شرف‌الدین» استاد داور تصریح نمود: هدف غایی خلقت بشریت، تقرب الی الله است و تفاوت بین دو جنس مخالف تنها در راه رسیدن به کمال انسانی است. همه جانبه‌نگر بودن، میل به دلربایی داشتن، توانایی انجام چند کار با هم از جمله خصایص مختص زنان می باشد.

وی افزود: فلسفه وجود این ویژگی‌ها در زنان، میل فطری او به مادر بودن و  سنگین بودن وظایف شوهرداری، فرزند پروری و انسان‌سازی است. زن باید بدانند که وظیفه اصلی او اقتصاد خانواده نیست. حال با این نگاه اگر حضور او در اجتماع با وظیفه اصلی او منافات نداشت هیچ مانعی در حضور او در اجتماع نیست. اگر زن در کنار حضور در اجتماع هم به وظایف اصلی خود رسیدگی کند و هم آرامش خود را حفظ نماید حضور او در اینگونه فعالیت‌ها اشکالی ندارد.