حجت‎الاسلام اسکندری در جمع طلاب خواهر کهگیلویه و بویراحمد:

مسیر حوزه با طی شدن تقوا و علم به کمال می‎رسد

شناسه خبر : 36807

1395/10/14

تعداد بازدید : 314

مسیر حوزه با طی شدن تقوا و علم به کمال می‎رسد
«حجت‏الاسلام اسکندری»، معاون فرهنگی حوزه‏های علمیه خواهران کشور، در همایش طلیعه حضور حوزه علمیه خواهران کهگیلویه و بویراحمد، بیان داشت: چه تفاوتی بین علوم حوزه و دانشگاهی است؟ علوم موجود در دانشگاه علومی ‎هستند که ابزار ارتباطی بشر را ایجاد می‎کنند، این علوم زندگی راحت‏تر را برای انسان فراهم می‎کنند و به راحتی و جسم بشر توجه دارد، ولی علوم حوزوی به روح و فکر انسان توجه دارد و روح و فکر را الهی می‎کند، در نتیجه انسان به درست اندیشیدن می‎رسد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، وی افزود: برای رسیدن به عبادت باید معرفت پیدا کرد. عبادت وقتی در پیشگاه خداوند متعال ارزشمند است که ثمره و نتیجه‎ای حاصل شود. یعنی عبادت سبب افزایش تقوا شود. عامل عبادت، معرفت و نتیجه آن تقوا است.
استاد حوزه، تصریح کرد: خداوند دو قوه عقل و اختیار را به انسان عنایت کرده که انسان به واسطه حجت درونی خود به معرفت دست پیدا می‎کند و به واسطه اختیار خود تصمیم می‎گیرد که خدا را بپرستد و او را عبادت کند. خداوند متعال از حضرت آدم(ع) تا حضرت خاتم(ص) را مبعوث کرد تا برنامه زندگی که همان دین است را به انسان نشان دهند.
وی ادامه داد: مسیر حوزه با طی شدن تقوا و علم به کمال می‎رسد. دلیل ارزشمندی علم به این است که انسان‎ها حلال و حرام خدا را رعایت کنند، این علم روشنگر راه بهشت است و در مسیر بهشت و سعادت قرار می‎گیرد. این علم همراه تنهایی فرد است.
معاون فرهنگی حوزه‎های علمیه خواهران کشور، گفت: هر کس دوست دارد رها یافتگان آتش جهنم را ببیند به طلاب مسائل دینی نگاه کند. ثمره علم باید تقوا باشد. رسالت طلبگی یادگیری علم، عمل به علم و تبلیغ علم است.
وی، رمز موفقیت طلبگی را انس با قرآن و کتاب، تدبر و تأمل، منظم بودن، به عبادت رسیدگی کردن، توکل و توسل کردن، حفظ ارتباطات اجتماعی، داشتن تفریحات سالم و توازن در برنامه زندگی برشمرد.