اختتامیه اولین جشنواره تخصصی حضرت خدیجه کبری برگزار شد

شناسه خبر : 36066

1395/10/03

تعداد بازدید : 374

اختتامیه اولین جشنواره تخصصی حضرت خدیجه کبری برگزار شد
آیین اختتامیه همایش ملی«صدف کوثر» از سوی حوزه علمیه خواهران، جامعه الزهرا، بنت‌الهدی و جامعه المصطفی شامگاه امروز در سالن بیداری اسلامی جامعه الزهرا برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، آیین اختتامیه همایش ملی«صدف کوثر» از سوی حوزه علمیه خواهران، جامعه الزهرا، بنت‌الهدی و جامعه المصطفی شامگاه امروز در سالن بیداری اسلامی جامعه الزهرا برگزار شد.

بر اساس این گزارش ابتدای این آیین متن پیام تصویری رهبر معظم انقلاب برای حاضران پخش شد که ترسیم‌کننده اهداف جشنواره ملی«صدف کوثر» بود؛ پیام معظم له بر این قرار است «بنده از آقایان محترم که به این فکر افتادید و این کار را با انگیزه دارید دنبال می‌کنید تشکر می‌کنم، جناب خدیجه(س) حقیقتاً مظلوم است به خاطر این‌که شرف همسری پیامبر درباره ایشان دارای ارزش مضاعف است، دیگران مشرف‌به شرف همسری پیغمبر شدند لکن رنج‌هایی را که پیغمبر در عمده زمان رسالت به آن‌ها مبتلا بودند این رنج‌ها را ندیدند، ده سال در مدینه بود عزت بود احترام بود و زندگی راحت نسبت به آن دوره بود.

جناب خدیجه دوران رنج و سختی‌های پیغمبر را تحمل کرد، اولاً نفس ایمان آوردن به پیغمبر که اولین کسی که ایمان آورد امیرالمؤمنین و حضرت خدیجه بودند خود این یک امتیاز بزرگ و یک ارزش بسیار بالا است، آسان نیست عبور کردن و صرف‌نظر کردن از عقایدی که انسان‌ها با آن‌ها سال‌های متمادی زندگی کرده آسان نیست.

برای ما چنین چیزی پیش نیامده تا بدانیم چقدر مشکل است، ایشان اولاً با آن فطرت پاک سر و حقانیت قضیه را فهمید تا پیغمبر را دید با آن حال که از حرا برگشته بود فهمید که یک حادثه مهمی اتفاق افتاده و قلب مبارکش مجذوب شد و ایمان آورد و بعد پای این ایمان ایستاد.

حالا شما ثروت را می‌فرمایید این یک کلمه به زبان آسان است، دادن پول کاری است کسانی که پول دارند می‌توانند پولی را مصرف و خرج کنند اما این‌که انسان از همه زندگی راحت خارج شود و همه پول را مصرف کند و همه ثروت را صرف کند کار یک ذره و دو ذره نیست.

درباره امام حسن مجتبی(ع) می‌گویند ایشان چند بار از مال خود خارج شدند یا چند بار از نصف مالشان خارج شدند این جزو بزرگ‌ترین امتیازات است، این بزرگوار این امتیاز را دارد، از همه اموال خودش خارج شد و همه را صرف کرد در راه ترویج اسلام و تقویت پیغمبر، بعد هم دچار آن سختی و مشکلات طاقت‌فرسا شد که یکی مسأله شعب ابی‌طالب بود که سه سال آنجا بودند و سختی‌هایی که این بزرگوار متحمل شد.

این ایمان را محکم نگه داشت، قرآن درباره کسانی که قبل از فتح و بعد از فتح انفاق می‌کنند«لَا يَسْتَوِي مِنكُم مَّنْ أَنفَقَ مِن قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ» این قبل الفتح یعنی فتح مکه این قبل از فتح مدینه است یعنی قبل از آنی که مدینه‌ای در اختیار پیغمبر قرار بگیرد وزندگی راحت، حکومت و قدرتی در اختیار آن بزرگوار باشد، در حال نهایت شدت ایشان انفاق کرد هم مالشان را، هم جانشان را و هم راحتی‌شان را، این‌ها واقعاً فضائل مهمی است.

این‌ها مغفول عنه مانده و حضرت مظلومه است این بزرگوار واقعاً مظلومه است، تعبیر کردند جناب آقای اعرافی که غریب هستند؛ واقعاً همین جور است واقعاً جناب خدیجه(س) غریب هستند، حالا شما می‌گویید مادر یازده امام اما در واقع مادر دوازده امام است، ایشان مادر امیرالمؤمنین هم است، ایشان امیرالمؤمنین را در دامان خودش، آغوش خودش وزندگی خودش پرورش داده است تا چندسالگی.

به هر حال این یک کار بسیار خوبی است، کار بسیار مهمی است و انشاء الله برکات زیادی هم خواهد داشت، به‌هرحال متشکریم از جناب آقای اعرافی، جناب آقای رفیعی و دیگر آقایانی که همکاری دارند در این قضیه، امیدواریم که ان‌شاءالله اجرشان را از پیغمبر بگیرند و مسلماً این کار موجب رضای رسول‌الله(ص) است.»

گفتنی است حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی از تشکیل دبیرخانه دائم این جشنواره خبر داد و گفت: جشنواره ملی«صدف کوثر» سال آینده با حضور گسترده علمای شیعه و اهل سنت به صورت همایشی بین‌المللی برگزار خواهد شد.

با بیان اینکه همایش«صدف کوثر» با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، گفت: این همایش از سه کمیته علمی، اجرایی و سیاست‌گذاری تشکیل‌شده است.

خاطرنشان می‌شود در این مراسم از سوی آیت علیرضا اعرافی و آیت‌الله محمدی ری‌شهری موضوع شناسی نقش حضرت خدیجه کبری(س) در شکل‌گیری تمدن اسلامی بررسی شد و از سوی شبکه سوم صداوسیما به صورت مستقیم پوشش خبری داده شد.