طنین صوت قرآن بعد از ۸۵ سال در مسجد «ایاصوفیه» + فيلم

شناسه خبر : 35499

1395/09/25

تعداد بازدید : 478

طنین صوت قرآن بعد از ۸۵ سال در مسجد «ایاصوفیه» + فيلم
گروه بین‌الملل: فیلم تلاوت آیات قرآن کریم که پس از ۸۵ سال برای نخستین‌بار در مسجد و موزه تاریخی «ایاصوفیه» ترکیه انجام شد، به‌تازگی در شبکه‌های مجازی منتشر و با استقبال کاربران مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، به نقل از خبرگزاری آناتولی، نوای آیات قرآنی پس از ۸۵ سال، در مسجد «ایاصوفیه» ترکیه، در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «عشق به پیامبر» که در این مکان برگزار شده بود، پس از سال‌ها طنین‌انداز شد.

ایاصوفیه ابتدا کلیسایی مسیحی بود که در دوره امپراتوری بیزانس در سال ۵۳۲ میلادی به دستور امپراتور «کنستانتین اول» ساخته شد. این بنا با کار ۱۰ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ۱۰۰ استاد تکمیل شد. این کلیسا نخست کلیسای بزرگ نام گرفت.
پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم، امپراطور عثمانی، دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. پس از آن نیز سلیمان اول دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود. سلیم دوم نیز به معمار سنان(Sinan) دستور داد که ایاصوفیه را مرمت کند.
 در زمان مراد سوم، دیگر سلطان عثمانی، مناره، منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط «مصطفی چلبی» در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد.
ارتفاع گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳۱ متر می‌باشد که به‌وسیله ۴۰ پشت‌بند بزرگ روی چهار ستون اصلی سوار شده ‌است.
پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی‌مانده‌ است.
نمایشگاه «عشق به پیامبر» که فروردین‌ماه ۹۴ با حضور مقامات دینی و محلی ترکیه در ایاصوفیه برگزار شد، برای اولین بار پس از چندین دهه سبب شد که قرآن کریم در این مکان تلاوت شود.