كشف نسخه‌های خطی قرآنی در مصر

شناسه خبر : 34841

1395/09/16

تعداد بازدید : 317

كشف نسخه‌های خطی قرآنی در مصر
گروه بین الملل: شیخ «محمد شعلان»، نماینده وزارت اوقاف مصر در استان «بحیره» از کشف تعدادی نسخه خطی کمیاب و نادر در زمینه علوم قرآنی در مسجد «مكرم» شهر «دمنهور» این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران،  به نقل از پایگاه خبری «الیوم السابع»، شیخ محمد شعلان، در این باره گفت: تعدادی از نسخه‌های خطی و نادر در حوزه علوم قرآنی و زبان عربی در مسجد «مکرم» شهر «دمنهور» واقع در استان «بحیره» مصر کشف شد.

وی افزود: این نسخه‌های خطی دارای ارزش تاریخی زیادی است که به کمیته‌‌ای که با هدف جمع‌آوری نسخه‌های خطی و تاریخی و مطبوعات قدیمی از سوی وزارت اوقاف مصر تشکیل‌ شده، تحویل داده شد.
مدیر اوقاف استان بحیره مصر تصریح کرد: در این کمیته که با همکاری اداره اوقاف استان بحیره تشکیل شده، نمایندگانی از کتابخانه مرکزی و ارشاد دینی مصر و بازرسی کل وزارت اوقاف حضور دارند.
اداره اوقاف استان «بحیره» مصر آبان‌ماه سال جاری نیز از کشف یک نسخه تاریخی قرآن در مسجد «سیدی عطیه ابو الریش» شهر «دمنهور» مرکز این استان خبر داده بود که این نسخه تاریخی قرآن دارای ارزش علمی، فرهنگی و زیبایی‌شناختی زیادی است که علاوه بر الفاظ و واژگان قرآن، دربردارنده تفسیر و مطالبی در زمینه قرائات قرآن است.
همچنین، در صفحات پایانی آن در رابطه با تعداد حروف قرآن مطالبی آمده که این موضوع در دیگر نسخه‌های قرآن وجود ندارد و یک اقدام منحصر به فرد در آن دوره زمانی به‌شمار می‌آید.