در مدرسه علمیه فاطمیه رودسر بررسی شد:

بایدها و نبایدهای قانونی اعتراض در جامعه با نگاهی بر حوادث اخیر

شناسه خبر : 128271

1401/07/30

تعداد بازدید : 117

 بایدها و نبایدهای قانونی اعتراض در جامعه با نگاهی بر حوادث اخیر
مدرس حوزه و دانشگاه، در مدرسه علمیه فاطمیه رودسر عنوان کرد: بایدها و نبایدهای قانونی اعتراض در جامعه باید مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم زهرا شعبانی، مدرس حوزه و دانشگاه در نشستی که با موضوع بررسی حوادث اخیر در کشور در مدرسه فاطمیه رودسر برگزار شد، بیان کرد: در خصوص جایگاه اعتراض در نظام دینی، ابتدا باید دید که مبنا و نظریه اعتراض در یک نظام دینی چگونه است، در نظام دینی باید بین نظام دیوان سالارانه و نظام امام و امت تفکیک قائل شد.

وی افزود: اعتراض در نظام دینی قابل بررسی است و همچنین در این نظام اعتراض نه تنها یک حق، بلکه یک تکلیف است که در پیشرفت نظام اسلامی بسیار موثر می باشد.

خانم شعبانی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی را می‌بایست به دو بخش حقیقی و حقوقی تقسیم کرد که بخش حقیقی آن ساختارها و قوانین موجود است و بخش حقوقی آن اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب، لذا اعتراض به ساختارها و بعضی از قوانین معیوب نظام اشکالی ندارد؛ طبق فرمایش حضرت امام خمینی رحمه‌الله، آن‌چه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه‌الشریف جان خود را فدایش می‌کند، ارزش‌ها و آرمان‌های نظام است که قابل خدشه و اعتراض هم نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان تصریح کرد: دلیل تبدیل شدن اعتراض به اغتشاش در کشورمان، ناشی از خلأ قانونی است و یک قانون مدون برای بیان اعتراض وجود ندارد، دغدعه‌مندان و مسئولان امر باید راه چاره‌ای در این‌خصوص بيانديشند.