رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم:

دستور خداوند برای رعایت حجاب، برای طهارت قلوب و جامعه است

شناسه خبر : 128255

1401/07/28

تعداد بازدید : 298

دستور خداوند برای رعایت حجاب، برای طهارت قلوب و جامعه است
آیت الله فاضل لنکرانی، در جمع طلاب خواهر استان‌های همدان و لرستان، حجاب را از ضروریات اسلام دانست و گفت: غرب زن را از هویت واقعی خود دور کرده، در حالیکه دستور خداوند برای رعایت حجاب، برای طهارت قلوب و جامعه است.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی، در همایش طلیعه حضور طلاب جدیدالورود حوزه های علمیه خواهران استان های همدان و لرستان که در ارودگان نرجس خاتون قم برگزار شد، در سخنانی به جایگاه والای زن اشاره کرد و حجاب را دستور قرآن کریم عنوان کرد.
 
وی، مقام اطاعت و تابعیت نسبت به دستور الهی و عدم تردید در حکم شرعی حجاب را به عنوان حکم اجتماعی ضروری دانست و افزود: خداوند در قرآن کریم خطاب می‌کنند: «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ». «نساء‌المومنین» یعنی زن‌های مومن آن زمان تا روز قیامت، نه زنان مومن در زمان نزول آیه شریفه. «جلباب» هم لباسی است که از سر تا پا را فرامی‌گیرد. آیه می‌فرماید به زنان مومن بگو این جلباب‌ها را به عنوان پوشش سراسری خود قرار دهند. البته در آیات دیگر وجه و کفین را استثنا می‌کند ولی این آیه تصریح دارد که زنان باید از جلباب استفاده کنند.
 
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم، بیان داشت: جلباب چادر امروزی است که بانوان جامعه از آن استفاده می‌کنند. هم در لغت عرب و هم در لغت فارسی، جلباب لباس سراسری است که همه بدن را می‌پوشاند.
 
وی توصیه هایی به طلاب خواهر جدید الورود استان لرستان و همدان داشت و خاطرنشان کرد: خوب درس بخوانید و مسائل مرتبط با بانوان را عمیق یاد بگیرید تا به شبهات بانوان پاسخ دهید.
 
آیت‌الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: ارزش انسان بر اساس ملاک تقوا است نه دیه و ارث و ...، کرامت زن، به این است که مرد خود را حفظ و فرزندان خود را برای نیاز جامعه تربیت کند. 
 
استاد سطوح عالی حوزه های علمیه، با بیان اینکه غربی ها، زن را مشغول امور کاذب کرده و او را از کرامت اصلی دور کرده اند، افزود: انقلاب ما مبتنی بر دین است و نگاه اسلام به زن، در مقایسه با دنیای غرب در الگوبودن زن و برنامه ریزی برای بانوان، نگاهی توام با حفظ کرامت اوست، غرب زن را از هویت واقعی خود دور کرده است در صورتی که خداوند حکیم با دستورات خود برای زنان در تمام مقوله ها بخصوص حجاب، به دنبال طهارت قلوب و جامعه است.