روانشناس و مشاور خانواده:

برای داشتن ارتباط خوب با نوجوان باید شنونده خوبی باشید

شناسه خبر : 128229

1401/07/29

تعداد بازدید : 334

برای داشتن ارتباط خوب با نوجوان باید شنونده خوبی باشید
روانشناس و مشاور خانواده یکی از ضرورت‌های مهم در بحث ارتباط گیری با نوجوانان را داشتن گوش شنوا و درک احساسات، داشتن زبان بدن، نحوه بیان جملات هنگام صحبت برشمرد و گفت: برای داشتن ارتباط خوب با نوجوانان باید شنونده خوبی باشید.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم مریم شاهوردی، در دوره مهارت های ارتباط کلامی موثر در جمع مبلغین طرح امین، ریحانه النبی(سلام الله علیها) و مدارس، اظهار کرد: دوران نوجوانی یکی از حساس ترین دوره های زندگی هر فرد است و نوجوان سعی دارد به همه بفهماند که دیگر کودک نیست و بزرگ شده، به دلیل اختلالات روانی در آن، تربیت نوجوان و رفتار با او از اهمیت بالایی برخوردار است.

 وی مهم ترین عوامل ابتلای نوجوان به اختلالات روانی را تغییرات هورمونی و رشد مغزی، عدم رشد یک اندازه قسمت های ادراکی مغز و همچنین استرس و اضطراب دانست و افزود: نوجوان درک صحیحی از رفتار، اتفاقات محیط اطراف و تفکر خود ندارد و باید سلامت روانی او مورد سنجش و پایش قرار بگیرد که مهم ترین آن ها، بیش فعالی، اختلالات خلقی، افسردگی، اختلال شیدایی، مشکلات اضطرابی و .... است.

وی از توجه به سن، جنس، مسائل فرهنگی، زیستی، اعتقادی، شناخت مراحل رشد، مهارت های کافی در فرزندپروری و ارتباط به عنوان عوامل تاثیرگذاری بیشتر و ارتباط گیری صحیح با گروه نوجوان یاد کرد و افزود: مهم ترین عامل در مقابل ارتباط با یک نوجوان حکمت و موعظه خوب (بالحکمه و الموعظه الحسنه) است، برای ایجاد ارتباط صحیح باید به مسائل طبع، جثه، بیماری های نوجوانی و اختلالات روانشناسی توجه کرد.

خانم شاهوردی یکی دیگر از ضرورت‌های مهم در مباحث ارتباط گیری با این گروه سنی را داشتن گوش شنوا و درک احساسات، توجه و تمرکز کافی، داشتن زبان بدن، نحوه بیان جملات هنگام صحبت برشمرد و خاطرنشان کرد: برای داشتن ارتباط خوب، باید شنونده خوبی باشید؛ بسیاری از نوجوانان هنگامی که ناراحت می شوند، احساسات و ناراحتی های خود را با داد و فریاد اظهار می کنند و به دلیل داشتن روحیه سرکشی و تلاش برای استقلال، دچار اختلاف نظر با مربی و والدین می شوند؛ به همن خاطر والدین و مربی باید در ارتباط موثر با نوجوانان بدانند که گوش دادن به سخنان فرزند و یا متربی به اندازه لحن بیان و دلبستگی اهمیت ندارد.

وی افزود: برخورد با کودکان در سنین 6-12 سال از طریق محبت، زیبایی، عظمت، دوستی با خدا، ادب، قانونمندی، احترام و همچنین در برخورد با گروه نوجوان در سنین 12-18سال، با روش گذاشتن قانون، شخصیت و هویت دهی به افراد، انجام کار گروهی و ایجاد معنویت میسر است.