چهار رکن مهم طلبگی در بیان استاد حوزه علمیه امام حسین(ع) چالوس

شناسه خبر : 127898

1401/07/26

تعداد بازدید : 330

چهار رکن مهم طلبگی در بیان استاد حوزه علمیه امام حسین(ع) چالوس
استاد حوزه علمیه امام حسین(ع) چالوس، در جمع طلاب جدیدالورود به بیان چهاررکن طلبگی پرداخت و آنها را عالم شدن، داشتن معنویت و اعتقادات درست، یادگیری دانش و مهارت خدمت رسانی، و تیزبینی اجتماعی و سیاسی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین سید حمید مطهری، استاد حوزه، در آیین طلیعه حضور و با موضوع "هویت طلبگی" در جمع طلاب جدید الورود مدرسه علمیه خواهران امام حسین(علیه السلام) چالوس، بیان کرد: هویت طلبگی، یعنی سلسله اوصافی که طلبه با آن، از دیگران متمایز می شود، از جمله آن ها، فهم عمیق دین، تلاش برای محقق شدن آرمان های دینی و ابلاغ پیام الهی که از اهداف مهم طلبگی است.

وی تصریح کرد: هویت به معنای مجموعه ای از عوارض و اوصاف پایدار است، هر فرد حوزوی یک هویت فردی و یک هویت صنفی دارد، زمانی که شخص، طلبه می شود، هویت طلبگی بر او مضاف شده و او را متمایز از دیگران می کند.

حجت الاسلام والمسلمین مطهری افزود: ساحت معنوی ـ اخلاقی، ساحت علمی ـ پژوهشی و ساحت تبلیغی، سه جایگاه مهم طلبه در جامعه است، بنابراین هویت طلبگی یعنی فهمیدن، پی بردن به موقعیت و جایگاه خاصی که طلبه در جامعه دارد.

وی اظهار کرد: عالم شدن و عالم بودن، داشتن معنویت و اعتقادات درست، یادگیری دانش و مهارت خدمت رسانی، تیزبینی اجتماعی و سیاسی، چهار رکن مهم طلبگی است، بنابراین یک طلبه باید بصیرت قوی داشته باشد و اطراف را با تیزبینی ببیند و به تحلیل درست برسد.