پیام آیت‌الله العظمی سبحانی به آیین سال تحصیلی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و جامعه‌الزهرا(س)

شناسه خبر : 127322

1401/07/09

تعداد بازدید : 153

پیام آیت‌الله العظمی سبحانی به آیین سال تحصیلی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و جامعه‌الزهرا(س)
آیت الله العظمی سبحانی در پیامی به آیین مشترک آغاز سال تحصیلی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و جامعه‌الزهرا(س) اظهار کردند: بانوان ارجمندی که مسیر علوم دینی را برگزیدید؛ اندیشیدن در آیات کتاب تکوین و تلمّذ و غور در محضر کتاب تدوین، توفیقی است تا از گذر آن بصیرتی نصیبتان گردد که به مدد نیروی سحرآمیز جوانی با نور وجودتان، عالمانه و آگاهانه در دنیای معاصر از آموزه های اسلام ناب، پاسداری و صیانت کنید.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، آیت الله العظمی جعفر سبحانی از مراجع معظم تقلید جهان اسلام و تشیع پیامی به آیین مشترک آغاز سال تحصیلی جدید 1402 ـ 1401 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و جامعه‌الزهرا(س) که امروز 9 مهرماه برگزار شد، صادر کردند که متن آن به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلّی الله علی سید الأنبیاء و المرسلین و الائمة المعصومین لاسیّما بقیةالله الأعظم روحی و ارواحناالعالمین لتراب مقدمه الفداه.

فبَعَثَ فيهِم رُسُلَهُ و واتَرَ إلَيهِم أنبياءهُ ؛ لِيَستَأدُوهُم مِيثاقَ فِطرَتِهِ ، و يُذَكِّروهُم مَنسِيَّ نِعمَتِهِ ، و يَحتَجُّوا علَيهِم بالتَّبليغِ ، و يُثيروا لَهُم دَفائنَ العُقولِ ، و يُرُوهُم آياتِ المَقدِرَةِ مِنْ سَقْفٍ فَوْقَهُمْ مَرْفُوعٍ وَ مِهَادٍ تَحْتَهُمْ مَوْضُوعٍ وَ مَعَايِشَ تُحْيِيهِمْ وَ آجَالٍ تُفْنِيهِمْ وَ أَوْصَابٍ تُهْرِمُهُمْ وَ أَحْدَاثٍ تَتَابَعُ عَلَيْهِمْ وَ لَمْ يُخْلِ اللَّهُ سُبْحَانَهُ خَلْقَهُ مِنْ نَبِيٍّ مُرْسَلٍ أَوْ كِتَابٍ مُنْزَلٍ أَوْ حُجَّةٍ لَازِمَةٍ أَوْ مَحَجَّةٍ.

به فرموده نورانی امیرالمؤمنین علی بن أبیطالب علیه آلاف التحیة و الثناء رسالت انبیاء الهی، روشن نگاه داشتن چراغ فطرت و پایبندی به میثاق بندگی در جامعه انسانی است و امروزه علمای ربانی از میان مردان الهی و بانوان فرهیخته و مهذّب، باید رهرو صادق این راه بزرگ باشند که زمین خالی از حجت الهی نخواهد بود.

علم سودمند، در سایه سار خردورزی و عقلانیت و بهره مندی از بال اندیشه و تفکر حاصل می شود چنانچه فرموده اند «بِالعقلِ یستخرِجُ غور الحِکمه = به وسیله عقل قعر حکمت استخراج می‌شود».

خداوند متعال می‌فرماید (يَرْفَعِ اللَه الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ) برای رسیدن به مقام رفیع علاوه بر کسب معارف و علم باید به تهذیب و خودسازی اشتغال داشته باشید، باید از درون خود را از هر آنچه تاریکی است زدود و این میسر نمی شود مگر به خودآگاهی، و لذاست که نوای دلنشین مولی الموحدین، امیر علوم و باب حکمت الهی علی علیه السلام روح را می نوازد که یکی از جلوه های خردورزی در انسان، نیل به مقام خودآگاهی است: «افضل العقل معرفة الانسان بنفسه».

بانوان ارجمندی که مسیر علوم دینی را برگزیدید، شما از نعمت بزرگ استعدادهای جوان برخوردارید. اندیشیدن در آیات کتاب تکوین و تلمّذ و غور در محضر کتاب تدوین، توفیقی است تا از گذر آن بصیرتی نصیبتان گردد که به مدد نیروی سحرآمیز جوانی با نور وجودتان، عالمانه و آگاهانه در دنیای معاصر از آموزه های اسلام ناب، پاسداری وصیانت کنید. برشماست که در این مسیر از خرافه ها و هر آنچه رنگ جهل دارد بر حذر باشید و در قالب نقش های مقدّس و حیات بخش همسری و مادری، جلوه و مظهر زیبای طهارت و دانایی حضرت زهرا علیهاالسلام باشید. همانا رمز مانایی وجاودانگی بشر علم است «.. هلك خُزّان الاموال و هم أحیاء، و العلماء باقون ما بقى الدهرُ اعیانُهم مفقودة، و امثالهُم فى القلوب موجودة».

مال اندوزان با آن که به ظاهر زنده اند، امّا در واقع مرده اند و اهل علم تا دنیا هست زنده اند. پیکرهایشان از میان مى‌رود، امّا یادشان در دلها زنده است.

درود و سلام بر همه عالمان فرهیخته در طول تاریخ بشریت، بر طالبان علم و معرفت و معنویت که بر بال فرشتگان الهی آرمیده اند، بر معلمان دلسوخته ای که از شمع وجودشان، بر قلب عاشقان علم و معرفت، نور می تابند.

و بالأخره سلام و تحیت بر وجود نازنین قطب عالم، ولی الله الأعظم، حجةبن الحسن ارواحنا فداه و عجّ الله تعالی فرجه الشریف.

و السلام علیکم و رحمةالله و برکاته،

جعفر سبحانی