آیت الله العظمی جوادی آملی: حوزه نباید نهال فروشی کند!

شناسه خبر : 126818

1401/06/21

تعداد بازدید : 158

آیت الله العظمی جوادی آملی: حوزه نباید نهال فروشی کند!
حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم فرحانی با حضور در بیت حضرت آیت الله جوادی آملی در دماوند با معظم له دیدار و گزارشی درباره همایش بین‌المللی یکصدمین سال باز تأسیس حوزه علمیه قم که قرار است برگزار شود، ارائه داد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران،حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم فرحانی، دبیر سیاست گذاری همایش بین المللی یکصدمین سال باز تاسیس حوزه علمیه قم ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این همایش بین‌المللی ابراز داشتند: تاریخ حوزه را می توان به سه بخش تقسیم کرد، دوره اول حوزه همان دوره ممنوعیت منبر و لباس روحانیت بود. خروجی آن هم امثال مرحوم خوانساری و مرحوم اراکی و امام راحل بود و با اینکه آن زمان ضعیف ترین دوره حوزه بود، افراد و شخصیت های و بزرگان زیادی از آن برخاستند.

ایشان افزودند: دوره دوم دوره زعامت آیت الله بروجردی بود که در آن دوره ایشان ابتکاراتی از قبیل فقه مقارن و طبقات الرجال و.. را به ارمغان آوردند.

این مرجع تقلید با اشاره به دور سوم حوزه، گفتند: دوره سوم حوزه، زمان انقلاب است که مدیران حوزه باید از این دوره محافظت کنند، درست است که حوزه برای نظام کارهای بزرگی مثل تدوین قانون اساسی را انجام داد که یک کار علمی و ارزشمند بود، اما نباید طلاب با استعداد جذب مراکز غیر حوزوی شوند، حوزه نباید نهال فروشی کند، طلاب خوش استعداد که می توانند علمای برجسته بشوند نباید جذب جاهای دیگر مثل قضاوت و امثال آن شوند، چون اینها آیندگان حوزه هستند و این امور هدر دادن طلاب و نهال فروشی است!