نويسنده برتر كتاب سال حوزه در سال 1400:

آرامش حقیقی در قلب اسلام اصیل محمدی(ص) نهفته است

شناسه خبر : 125370

1401/05/02

تعداد بازدید : 295

آرامش حقیقی در قلب اسلام اصیل محمدی(ص) نهفته است
مؤلف کتاب «حقیقت آرامش» و نويسنده برتر كتاب سال حوزه در سال 1400، گفت: آرامش حقیقی در بطن مثبت اندیشی است و مثبت اندیشی اصیل و واقعی در قلب اسلام اصیل محمدی(ص) نهفته ‌است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم زهرا شرف‌الدین، استاد و پژوهشگر برتر حوزوی و نویسنده کتاب «حقیقت آرامش» در گفت‌وگویی، اظهار داشت: نزدیک به ۳۰ سال سابقه تدریس در حوزه‌ علمیه و دانشگاه را دارم و دارای دکترای علوم قرآن و حدیث از دانشگاه فردوسی مشهد و مدرک کارشناسی‌ارشد در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه تهران و سطح ۲ تحصیلات حوزوی هستم.

وی افزود: دارای چندین مقاله علمی پژوهشی از جمله مقاله IsIبا عنوان نقش و جایگاه نیت در معنویت از منظر متون اسلامی و روان‌شناسی مثبت‌گرا و مقاله‌ بررسی سندی و متنی حدیث «الناجی من الرجال قلیل و من النسا اقل و اقل» و همچنین تدوین کتاب مستندات روایی احکام و شرایط عادت ماهانه بانوان و پژوهش‌های متعددی در حوزه مسائل زنان و خانواده و پاسخ‌گو به شبهات و نقد و بررسی فمینیسم هستم.

خانم شرف الدین ادامه داد: کتاب حقیقت آرامش یک کتاب تخصصی میان رشته‌ای است که مؤلفه‌های مثبت اندیشی در متون اسلامی یعنی قرآن و کتب روایی و روان‌شناسی مثبت‌گرا در آن مورد بررسی تطبیقی قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در این کتاب برای اولین‌ بار با نگرش تحلیلی روان‌شناختی و با نگاهی جدید و نو، به آیات قرآن و روایات، رویکرد مثبت و متعالی اسلام در ابعاد مختلف تبیین شد و از منظر درخشان مثبت اندیشی متون اسلامی، مورد تجزیه ‌وتحلیل قرار گرفت.

نويسنده برتر كتاب سال حوزه در سال 1400 گفت: مؤلفه‌های مثبت اندیشی در روان‌شناسی مثبت‌گرا مانند خوش‌بینی، معنویت، هوش هیجانی، تاب آوری، شادکامی، خود کارآمدی، عزت ‌نفس، بخشش و قدرشناسی و خردمندی با معانی متناظر آن در متون اسلامی استخراج شد و مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت.

وی با بیان این که ارزیابی این مؤلفه‌ها با رویکرد بررسی در چهار بعد «اصول و مبانی»، «شمول انسجام درونی»، «گستره و عمق» و «آثار و پیامدهای مؤلفه‌ها»، در دو دیدگاه مورد مقایسه قرار گرفت، افزود: با این بررسی مشخص شد در دیدگاه اسلامی اندیشه مثبت، تنها یک نوع تفکر خاص و جزئی از زندگی نیست بلکه نوعی رویکرد و جهت‌گیری کلی در همه ابعاد وجودی انسان و آغاز و منشأ اتصال به صراط مستقیم و پایه و اساس عقل عملی است و از آنجایی ‌که شیوه‌ها و راهکارهای مثبت اندیشی در روان‌ شناسی مثبت‌گرا، متنوع، جذاب، ملموس و قابل‌اندازه ‌گیری است، می‌شود با استفاده از ظرفیت‌های بسیار خوب تبیینی روان‌شناسی مثبت‌گرا به عینی سازی شیوه‌های مثبت اندیشی در متون اسلامی پرداخت.

خانم شرف‌الدین عنوان کرد: علت نام گذاری کتاب به «حقیقت آرامش» این است ‌که آرامش حقیقی در بطن مثبت‌اندیشی است و مثبت اندیشی اصیل و واقعی در قلب اسلام اصیل محمدی نهفته ‌است و امیدوارم در پرتو عنایات خاصه آقا امام‌زمان(عج) و امام رضا(ع) گامی مؤثر در جهت زمینه‌‌سازی ظهور و معرفی ابعاد متعالی و مترقی انسان ‌ساز و آرامش ‌بخش دین مبین اسلام برداشته باشم.