بانوی طلبه دارای چهار فرزند پاسخ می‌دهد:

مزایای چند فرزندی بیشتر است یا معایب آن؟

شناسه خبر : 124129

1401/03/31

تعداد بازدید : 321

مزایای چند فرزندی بیشتر است یا معایب آن؟
بانوی طلبه گلستانی گفت: اگرچه فرزندآوری سختی‌هایی دارد و گاهی مادران را از برخی امور محروم می‌کند، اما شیرینی و مزایای آن به سختی‌ها می‌ارزد. فرزندآوری با هدف نجات کشور از بحران جمعیت، به سختی‌هایش می ارزد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، در گذشته نه چندان دور چند فرزندی یکی از بدیهیات جامعه بود و تا دهه60  و قبل از آنکه تبلیغ «فرزند کمتر زندگی بهتر» در زندگی خانواده ایرانی سایه افکند، اغلب خانواده ها چندفرزند بودند. اما دیری نگذشت که گَردِ پیری بر چهره ایران اسلامی نشست و زنگ هشدار پیری جمعیت از ابتدای دهه 90 به صدا در آمد و متأسفانه امروز به جایگاهی رسیدیم که تعداد فرزندان در یک خانواده ایرانی کمتر از یک خانواده اسرائیلی، انگلیسی و آمریکایی شده و نرخ فرزندآوری در ایران 20 پله پایین‌تر از آمریکاست و اسرائیل دو برابر نرخ فرزندآوری ایران را در اختیار دارد و متأسفانه باید گفت که نرخ باروری در ایران پایین‌ترین مقدار بین کشورهای مسلمان است.

با وجود آنکه فرهنگ تک فرزندی در بسیاری از خانواده های ایرانی ریشه دوانده، اما در این بین کم نیستند کسانی که پا روی این فرهنگ غلط گذاشته و جلوتر از مسئولان برای نجات کشور از بحران پیری جمعیت آستین همت را بالا زدند.

اهمیت فرزندآوری و عوارض خطرناک پیری جمعیت، ما را بر آن داشت تا گفتگویی با مادر دهه شصتی دارای چهار فرزند اختصاص دهیم؛ بانویی که مادری را یک ارزش می داند و با وجود فعالیت‌های متعدد اجتماعی و تدریس در حوزه و دانشگاه، در پاسخ به کسانی که از او درباره شغلش می پرسند، می گوید: «با افتخار مادر چهار فرزند هستم». در ادامه، گفتگوی ما را با این مادر طلبه می‌خوانید:

*ابتدا خودتان را معرفی بفرمائید؛

آزاده دنکوب متولد سال 1364 و دارای چهار فرزند؛ مدرس و مبلغ حوزه علمیه و دانشگاه هستم و در حال حاضر به عنوان رابط جمعیت استان گلستان فعالیت دارم.

* درباره حوزه فعالیت خود برای مخاطبان توضیح می دهید؛

بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری و دغدغه معظم له در حوزه جمعیت و فرزندآوری، تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا در این حوزه به تبلیغ بپردازیم. از این رو، هم به صورت عملی در زندگی خودم با فرزندآوری به این مهم جامه عمل پوشاندم و هم در عرصه اجتماعی در این حوزه فعالیت کردم و به عنوان مدرس و مبلغ فرزندآوری حضور داشتم. و بعدها به صورت تخصصی رابط جمعیت استان شدم و برخی از دوره‌ها را در خارج استان و مشهد مقدس گذراندم، نشست هایی را با نمایندگان مجلس و متخصصان در حوزه سقط جنین داشتیم و تاکنون همایش‌هایی را برگزار کردیم و در روز جمعیت امسال نیز همایشی را با موضوع «اثر بارداری در کاهش بیماری‌های شایع زنان» با حضور پزشک متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری داشتیم.

همچنین، در راستای ترویج فرزندآوری پویش‌های مختلفی را راه‌اندازی کرده و از خانواده‌های بالای سه فرزند تجلیل بعمل آمد؛ بانوان دارای سه فرزند با همکاری آستان قدس شناسایی شدند و در طول سال دورهمی‌های مادرانه را با حضور این بانوان برگزار می‌کنیم.

تمام دغدغه ما این است که در استان گلستان، مبلغ و کنشگر جمعیت پرورش دهیم تا در حیطه فرهنگ‌سازی جوان‌سازی جمعیت و فرزندآوری گام موثری برداریم.

*با توجه به تربه شما در داشتن چهار فرزند، مزایای چند فرزندی بیشتر است یا معایب آن؟

با دقت در خانواده‌های دارای چند فرزند متوجه خواهیم شد که مزایای چندفرزندی خیلی بیشتر از معایب آن است، البته من عیبی در چندفرزندی نمی بینیم و معتقدم معایب آن آنقدر کوچک است که نمی‌توان به عنوان نقیصه به آن نگاه کرد، بلکه سختی‌هایی است که پشت سر گذاشته می‌شود و پس از آن سختی‌ها، شیرینی‌ها و لذت‌های آن به چشم‌ می‌آید. در چندفرزندی، مادر مدیریت را یاد می‌گیرد، مثلا؛ من مادر چهار فرزند هستم که اگر نتوانم آن روز را مدیریت و برنامه‌ریزی کنم، قطعا دچار مشکلات می‌شوم.

مادر چندفرزند به نوعی در حال گذراندن درس مدیریت در زندگی خود است و نظم و برنامه‌ریزی را یاد می‌گیرد؛ از طرفی بچه ها استقلال دارند و تعامل را یاد می‌گیرند، کودکی که در خانواده چندفرزند بزرگ شده به‌طور قطع نسبت به کسی که در خانواده تک فرزند بزرگ شده، در بزرگسالی در جامعه و زندگی شخصی، در دفاع از حق خود و تعامل با بقیه و مدیریت و استقلال موفق‌تر از دیگران خواهد بود؛ البته مصداق ما این نیست که تمامی افراد تک فرزند موفق نیستند که همیشه استثنائاتی وجود دارد، اما در مجموع مزایای چندفرزندی بسیار بیشتر است.

*در شرایط امروز، بسیاری افراد از سختی ها و هزینه های گزاف زندگی گلایه دارند و در این شرایط فرزندآوری را به صلاح نمی دانند، نظر شما در این‌باره چیست؟

اینطور نیست که شرایط اقتصادی در کانون خانواده تأثیری نداشته باشد، اما سبک زندگی خیلی مهم است. اگر سبک زندگی کسی درست باشد، اولویت ها را تشخیص می‌دهد و آنها را می‌شناسد. گاهی مخارج زندگی صرف نیازهای غیرضروری می‌شود و طبیعی است که چنین فردی در گذران زندگی دچار مشکل شود، اما اگر سبک زندگی درست باشد، آن فرد تدبیر لازم و اهم و مهم را در دستور کار قرار می دهد.

گاهی برخی خانواده‌های تک فرزند هنوز به انتهای ماه نرسیدند، دچار کمبود مالی می‌شوند اما ممکن است خانواده‌ای دارای چندفرزند با برنامه‌ریزی و تدبیر مناسب به مشکل بر نخورند و حداقل از زندگی شاکی نباشد؛ البته که شرایط اقتصادی و گرانی‌ها همه افراد جامعه را تحت فشار قرار داده اما اگر سبک زندگی درست باشد در این حوزه کمتر مشکل خواهیم داشت.

*به هر حال چندفرزندی سختی‌هایی هم دارد، سختی‌های زندگی و چندفرزندی را چگونه تحمل می‌کنید؟

بله سختی دارد. اصلا به دنیا آمدن یک انسان در این دنیا با سختی همراه است و خداوند در قرآن کریم فرمودند: «لقد خلقنا الانسان فی کبد»، انسان در سختی‌ها رشد می‌کند و کسی که از سختی فرزندآوری فرار کند، باز به سختی دیگر دچار می‌شود.

اگرچه فرزندآوری سختی‌هایی دارد و گاهی مادران را از برخی امور محروم می‌کند اما شیرینی و مزایای آن به سختی‌ها می‌ارزد. نکته مهم دیگر این‌که باید دید هر فرد از چه زاویه دیدی به جایگاه مادری نگاه می‌کند، گاهی کسی فرزند می‌آورد تا کشورش را از بحران جمعیتی نجات دهد و به دستور رهبری لبیک گوید، که باید سختی‌هایی را هم به جان بخرد.

همیشه به بانوان دارای چندفرزند می‌گویم که شما در میدان مجاهدت هستید، اگر شهید حججی‌ها و سلیمانی‌ها در نبرد تن به تن جان شیرین خود را فدا کردند، امروز ما مادران دارای چندفرزند با فرزندآوری باید در میدان دیگری قدم بگذاریم تا نسل شیعه تکثیر پیدا کند و مایه مباهات پیامبر(ص) باشد.

یکی از اساتیدم همیشه می گفتند هر جایی که در مادری کم آوردید، به مادر اهل بیت(علیهم‌السلام)، حضرت زهرا(س) توسل کنید.

*شما به‌عنوان مادر چهار فرزند، آیا بچه ها مانع تفریحات ورزش یا فعالیت‌های اجتماعی شما شدند؟

خیر. اگر بانوان در زندگی برنامه‌ریزی داشته باشند و همسر او نیز همراهی لازم را با او داشته باشد، چندفرزندی مانعی برای فعالیت‌های اجتماعی نیست، البته مشروط به اینکه فعالیت‌های بیرون از خانه با نقش مادری و همسری در تعارض نباشد زیرا نقش اول هر بانویی، نقش مادری و همسری است. امروز اگر کسی از من بپرسد که شغل شما چیست؟ به جای اینکه بگویم مدرس حوزه و دانشگاه هستم، می‌گویم «با افتخار مادر چهار فرزند هستم» زیرا نقش مادری و همسری بالاترین شغل هاست.

*دیگران اعم از اطرافیان، خانواده و همکاران درباره تعداد فرزندان چه نظری دارند، نظرات مثبت و منفی چگونه است؟

قطعا اطرافیان نظرات منفی دارند زیرا هنوز بحث چندفرزندی به عنوان فرهنگ موردپسند همه در جامعه جا نیفتاده است اما وقتی فرزندآوری برای منِ مادر و خانواده یک ارزش تلقی شود، نظرات منفی دیگران در این مسئله جایگاهی ندارند.

امروز فرزندآوری برای من یک ارزش محسوب می‌شود و پای ارزش‌ها و اعتقاداتم هستم با وجود آنکه با چهار فرزند مستأجر هستم و دیگران مدام به بنده تذکر می‌دهند که با وجود اجاره‌نشینی و شرایط اقتصادی فعلی چرا تمایل به فرزندآوری داری، در پاسخ به آنها می گویم: رهبرم از من خواسته به عنوان یک بانوی مسلمان در این مسیر گام بردارم و معتقدم امروز فرزندآوری یک مجاهدت بزرگ برای همه بانوان است.

از طرفی پیامبر اکرم(س) فرمودند که به بانویی که موجب فزونی نسل من شود، مباهات می کنم؛ از این رو، می‌خواهم با فرزندآوری در روز محشر عامل مباهات پیامبرم باشم.

اگر امروز فرزندآوری برای یک خانم ارزش محسوب شود، سرزنش‌ها و حرف‌های دیگران در او تأثیر ندارد.

*برای تربیت درست فرزندان چه اقداماتی داشتید؟

برای تربیت فرزندانم سعی کردم مطالعات و آموخته‌های خود را در زندگی عملیاتی کنم و در کنار آن، در دوره‌های تربیت فرزندی شرکت می‌کنم و در طول زندگی نیز به طور مداوم از نظرات متخصصان و مشاوران حوزه کودک بهره می‌گیرم.

اگر پدر و مادری تمام اصول روانشناسی را به کار ببرد، اما در تربیت فرزند خود به امام زمان(عج) به عنوان ولی معصوم توسل نداشته باشند، باز هم تربیت کاملی نخواهند داشت. همانطور که امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه برای تربیت فرزند خود دعا می کنند. اینها نشان می‌دهد در کنار علم آموزی و مشاوره و مطالعه، باید از معجزه دعا در تربیت صحیح فرزندان غافل نشویم.

*اگر زمان به عقب برگردد باز هم فرزند زیاد در برنامه زندگی شما قرار می‌گیرد؟

بله به‌طور قطع، چه چیزی بالاتر از اینکه یک خانم با فرزندآوری بخواهد موجب افتخار پیامبر(ص) در روز محشر و زمینه‌ساز ظهور امام زمان(عج) باشد. از خداوند می‌خواهم تا وقتی که توانایی مادر شدن را دارم، این توفیق را از من نگیرد و امیدوارم بانوان دیگر نیز در این عرصه گام بردارند تا ایرانی جوان و مقتدر داشته باشیم.

*به نظر شما بحران جمعیتی که در آن قرار گرفتیم از کجا نشأت می‌گیرد؟ و چه باید کرد؟

۹۰درصد بحران جمعیتی به فرهنگ غلط بر می‌گردد که دشمن با شعار «فرزند کمتر زندگی بهتر» در جامعه ما رواج داد و متاسفانه موفق شد مردم را اقناع فکری کند، مقام معظم رهبری نیز اخیرا فرمودند که دستگاه‌ها، دولت و مجلس شاید بتوانند تدابیر قانونی را برای فرزندآوری مردم داشته باشند، اما مسئله مهم‌تر فرهنگ‌سازی است و وقتی این شعار توسط دشمن بین مردم القاء شد، مردم تصور می‌کنند با فرزندان کمتر آرامش و آسایش بیشتری دارند و از لحاظ اقتصادی آسودگی بهتری خواهند داشت، حال آنکه بچه‌ها نان‌خور نیستند بلکه نان‌آور هستند و در روایت آمده است در هر خانواده ای که نان‌خور بیشتر باشد، رزق آن خانواده بیشتر است؛ یعنی هر فرزندی رزق خود را با خودش می آورد.

*به نظر شما دولتمردان برای تشویق افراد به فرزندآوری چه سیاست هایی را می توانند اجرایی کنند؟

به نظر من در قدم اول قبل از اقدام مسئولان، کسانی که شرایط فرزندآوری را دارند باید در این زمینه عامل باشند، از طرفی مسئولان نسبت به اجرای قانون‌هایی که در حال حاضر به تصویب مجلس رسیده و رئیس جمهور ابلاغ کردند مانند تامین مسکن و سایر مسائل در آن وجود دارد، اهتمام ورزند.

در مجموع اگر همه دستگاه‌های متولی به تکالیف خود در قانون جوانی جمعیت عمل کنند، گام موثری در این حوزه برداشته می شود، از طرفی مردم به دولت و مجلس اعتماد می‌کنند که اگر چیزی تبلیغ و ابلاغ شده به طور قطع عملیاتی می‌شود. از این رو، وقتی دستگاه‌های اجرایی به تکالیف خود عمل کنند و در مقابل، مردم هم اعتماد کنند این اقدام در کنار فرهنگ‌سازی گام موثری برای ترغیب مردم به حوزه فرزندآوری است.