مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران را بهتر بشناسیم

شناسه خبر : 113432

1400/08/15

تعداد بازدید : 814

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران را بهتر بشناسیم
مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با توسعه مدارس علمیه خواهران در سراسر کشور و به منظور سامان‌دهی این مدارس در نهادی مستقل، سال 1375 تأسیس شد و در 28 استان کشور، مدیریت استانی و نمایندگی دارد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، تاریخ تشیع شاهد نقش‌آفرینی زنان عالمه‌ای است که منشأ آثاری گران‌سنگ در فرهنگ دینی جهان اسلام بوده‌اند و شکل‌گیری حوزه‌های علمیه خواهران به عنوان پدیده‌ای نو و مبارک تأثیرات ارزشمندی در توسعه این فرهنگ بر جای نهاده است. پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی، علمای بلاد به کمک افراد خیّر به تأسیس خودجوش مدارس علمیه خواهران اقدام کردند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با تأسیس جامعه‌الزهراءسلام‌الله‌عليها در قم با نظر موافق حضرت امام خمیني‌قدس‌سره در سال 1363، مرحله‌ای جدید از فعالیت‌های حوزوی خواهران بنیان‌گذاری شد و علمای بلاد سایر شهرها را نیز به الگوگیری از این اقدام برای تأسیس مدارس علمیة خواهران وا داشت.

تأسیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در سال 1375

با توسعه حوزه‌های علمیه خواهران در سراسر کشور، شورای عالی حوزه‌های علمیه در سال 1375 تصمیم گرفت سامان‌دهی این مدارس را به نهادی مستقل بسپارد و با تأسیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و برداشتن گام‌هایی مؤثر در جهت توسعه و هماهنگی و ارتقای مدارس علمیه، نقطه عطف دیگری در تحولات حوزه‌های علمیه خواهران روی داد. با این همه، به خاطر ضرورت هماهنگی، رشد و شکوفایی هر چه بیشتر جامعه‌الزهراءسلام‌الله‌عليها و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و به منظور انسجام در امر سیاست‌گذاری و يكپارچه‌سازي امور مربوط به آن‌ها، با هدايت رهبر معظم انقلاب اسلامي مدظله‌العالي و حمایت مراجع عظام تقلید دامت برکاتهم، شوراي سیاست‌گذاری حوزه‌هاي علمیه خواهران در سال 1391 تشکیل گردید.

اهداف این شورا سرپرستی و هدایت کلان حوزه‌های علمیّه خواهران از راه سیاست‌گذاری، تصویب اصول، ضوابط و برنامه‌های کلی و نظارت بر حسن اجرای مصوّبات و فرآیند مدیریّت حوزه‌های علمیّه خواهران است.

با توسعه مدارس علمیه خواهران در سراسر کشور و به منظور سامان‌دهی این مدارس در نهادی مستقل، سال 1375 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تأسیس شد

فعالیت در 28 استان کشور با قریب به 500 مدرسه علمیه

مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در 28 استان کشور، مدیریت استانی و نمایندگی دارد و در 3 مقطع تحصیلی به صورت ناپیوسته طلبه می پذیرد.

این مرکز در حال حاضر 412 مدرسه علمیه سطح دو، 86 مرکز یا مؤسسه تخصصی حوزوی سطح سه و 19 مرکز یا مؤسسه تخصصی حوزوی سطح چهار را در کشور تحت پوشش دارد.

ـ مقطع سطح 2 (کارشناسی)

دروس این دوره، عمومی و ممحض در فقه و اصول می باشد که طلاب در این دوره با گذراندن 190 واحد با نگارش 2 مقاله پایانی، دانش آموخته می شوند.

ـ مقطع سطح 3 (کارشناسی ارشد)

دروس این مقطع تخصصی و رشته ای/گرایشی است و در حال حاضر این مقطع 12 رشته و 214 محل رشته در 28 استان کشور دارد.

«تفسير و علوم‌ قرآنی»، «فقه ‌و اصول»، «فلسفه‌ اسلامي»، «کلام اسلامی»، «تاريخ اسلام»، «مطالعات اسلامی زنان»، «مدرسی ادبیات عربی»، «اخلاق و تربیت اسلامی»، «کلام با گرایش امامت»، «کلام با گرایش مهدویت»، «مشاوره خانواده با رویکرد اسلامی» و «تربیت دینی کودک و نوجوان» عنوان 12 رشته این مقطع تحصیلی هستند.

طلاب این دوره با گذراندن 95 تا 102 واحد و با نگارش پایان نامه دانش آموخته می شوند.

ـ مقطع سطح 4 (دکتری)

دروس این  مقطع تخصصی و رشته ای/گرایشی است و در حال حاضر این مقطع 5 رشته و 39 محل رشته در 11 استان کشور دارد.

«تفسیر تطبیقی»، «فقه خانواده»، «حکمت متعالیه»، «کلام اسلامی» و «علوم و معارف قرآنی» عنوان رشته هایی است که طلاب در این سطح به صورت تخصصی فرا می گیرند.

طلاب این دوره با گذراندن 80 واحد و با نگارش رساله علمی، دانش آموخته می شوند.

حرکت حوزه های علمیه خواهران به سمت مرجعیت یافتن علمی و تخصصی زن و خانواده

مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران می کوشد در افق پیش روی خود از 1400 تا 1414 یعنی 15 سال به مرجعیت علمی و تخصصی زن و خانواده تبدیل شود و در این راستا سه برنامه 5 ساله را طراحی کرده است که در گام اول به دنبال توانمندسازی درونی با رفع نواقص و آسیب ها و همین طور ایجاد اقدامات تمهیدی تا تأمین استانداردها است.

صاحب نظر شدن و کارشناسی در اسلام و اندیشه های ناب محمدی به ویژه در عرصه زن و خانواده محور گام دوم این نهادی حوزوی است و در سومین گام این نهاد به سمت توانمندشدن در عرصه تولید اندیشه و علم اسلامی حرکت خواهد کرد تا در افق 15 ساله به مرجعیت علمی و تخصصی زن و خانواده تبدیل شود.

ساختمان مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در شهرستان قم، خیابان بلوار امین، نبش کوچه 51 واقع شده است و این مرکز در 28 استان کشور به غیر از استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی مدیریت استانی و نمایندگی دارد.